• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 18/01/2023

Είμαι άρρωστη. Πώς θα καταφέρω να μην "κολλήσω" το συγκάτοικο μου;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλές συνθήκες υγιεινής, ο καθένας θα χρησιμοποιεί τα δικά του σκεύη και ποτήρια. Καλός αερισμός του χώρου, τακτικό πλύσιμο χεριών και αποφυγή αγγίγματος του προσώπου της μύτης και του στόματος. Εαν ο συντοφός σας είναι σε ομάδα υψηλού κινδύνου πχ καρκινοπαθής, με AIDS , με σημαντικά καρδιοαναπνευστικά νοσήματα, είναι χρήσιμο να σκεφτείτε την καραντίνα σε αυτόνομο χώρο.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • Μπορείτε να φοράτε μάσκα, να πλένετε καλά τα χέρια σας να μην έρχεστε σε στενή επαφή και να τηρείτε τους συνήθεις κανόνες υγιεινής (δεν μοιραζόμαστε ποτήρια, πετσέτες κλπ).

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • γενικά μέτρα προστασίας καλός αερισμός του χώρου δεν χρησιμοποιείτε κοινά σκεύη δεν έρχεστε σε στενή επαφή

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Τηρείτε τα μέτρα ατομικής προστασίας με μάσκα FFP, συχνό πλύσιμο χεριών, διαφορετικό σερβίτσιο, απολύμανση τουαλέτας ή ιδανικά χρήση διαφορετικής τουαλέτας αν υπάρχει.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Αερίζεις διαρκώς το χώρο, πλένεις τα χέρια σου, φταρνίζεσαι σε χαρτομάντηλο, δεν έρχεσαι σε επαφή μαζί του. Οι μάσκες μπορεί να προσφέρουν κάποια προστασία από τη μετάδοση.

    Αντώνιος Ρηγόπουλος

    Παθολόγος

    Πάτρα

  • Για ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο σπίτι είναι δύσκολο να μην κολλήσει ο ένας τον άλλο. Ισχύουν οι βασικοί κανόνες: χρήση μάσκας, απομόνωση στο δωμάτιο για 2-3 ημέρες, όχι μαζί φαγητό - τηλεόραση και λοιπές δραστηριότητες.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Δεν θα μοιράζεστε μαχαιροπήρουνα, ποτήρια, δεν θα έχετε κοντινές επαφές. Γενικά όσο έχετε συμπτώματα είστε μεταδοτική και είναι καλό να βρίσκεστε σε μία τύπου σπιτική "καραντίνα".

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΜΕ ΜΑΣΚΑ, ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΤΑ ΝΑ ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΕΡΙΖΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΧΩΡΟΥΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη