• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 20/04/2024

Ξανφνικα εκει που κοιμομουν νιωθω κατι και ανοιγω τα ματια, αντιλαμβανομαι οτι ειμαι φουλ ιδρωμενος και με το που ανοιγω τα ματια γυρνανε ολα… το σπιτι οι τοιχοι τα παντα. Δεν μπορουσα να σηκωθω… μετα απο κανενα 40 λεπτο ενω προζπαθουσα να ηρεμησω σηκωθω με τασεις για εμετο αλλα δεν μπορουσα. Μετα απο πολυ προσπαθεια εκανα αρκετες φορες.. σε 2-3 ωρες ειχα ηρεμησει αλλα το στομαχι μου υπεφερε. Ξυπνησα λιγο καλυτερα την επομενη μερα. Την δευτερη μερα ημουν πολυ καλα. Σημερα τριτη μερα με πιανει ξαφνικα παλι στομαχοπονος και ζαλαδα στα καλα καθουμενα. Ανησυχω διοτι μολις μετακομισα εξωτερικο δεν εχω γιατρο και νοσοκομειο δεν σου επιτρεπουν να πας… τι να κανω..

3 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι ανησυχητικά και καλό θα ήταν να αναζητήσεις άμεσα ιατρική βοήθεια. Είναι δύσκολο να διαγνωστεί το πρόβλημα μόνο από την περιγραφή σου, αλλά τα συμπτώματα που αναφέρεις μπορεί να σχετίζονται με διάφορες παθήσεις.

    Δεν είναι σύνηθες να μην επιτρέπουν σε κάποιον να πάει στο νοσοκομείο εξαιτίας της μετακίνησής του εκτός χώρας, οπότε ίσως να υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι υγειονομικής περίθαλψης που μπορείς να εξετάσεις, όπως να επικοινωνήσεις με ιατρούς ή νοσοκομεία για να λάβεις συμβουλές.

    Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η άμεση ιατρική περίθαλψη, προσπάθησε να παραμείνεις ήρεμος και να α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους και επεισοδίων πανικού. Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση.αυτο που μπορεί να βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία έστω και εξ αποστάσεως

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Η αιφνίδια αναταραχή κατά τον ύπνο είναι ένα φαινόμενο που επηρεάζει πολλά άτομα, προκαλώντας συχνά άγχος και ανησυχία. Συγκεκριμένα, τα συμπτώματα όπως ζάλη, ναυτία και ανησυχία όταν γίνονται έντονα χαλάν την ποιότητα του ύπνου.
    Η συχνότητα και η επανεμφάνιση αυτών των συμπτωμάτων αποτελούν ένδειξη για την ανάγκη μιας ιατρικής εκτίμησης. Επίσης, η συμβολή ενός ψυχολόγου είναι καθοριστική για την ανακάλυψη πιθανών ψυχολογικών αιτιών και την εφαρμογή τεχνικών για τη βελτίωση της ψυχικής υγείας καθώς και η εξερεύνηση του βαθμού στον οποίο η καθημερινότητα και τα στρεσογόνα στοιχεία της συμβάλλουν σε αυτά τα συμπτώματα.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής