• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 16/01/2024

Γειά σας Τα τελευταία περίπου 2 χρόνια μου συμβαίνει το εξής : όταν έχω το βλέμμα μου μπροστά και γυρίζω μόνο τα μάτια μου αριστερά ή και δεξιά βλέπω τα αντικείμενα να κινούνται δηλαδή είναι σαν ίλιγγος αλλά όχι περιστροφικός, επίσης είναι πολλές φορές που δεν μπορώ να εστιάσω καλά για να διαβάσω επίσης όταν κάθομαι παράδειγμα απέναντι στην τηλεόραση και κάνω το κεφάλι μου πίσω βλέπω θολά και η οθόνη πάει πάνω κάτω εκτός από αυτά όταν τα συμπτώματα είναι πιο έντονα έχω και ασταθεια στο περπάτημα. Έχω κάνει νυσταγμογράφημα ο ωρλ είπε ότι είναι ίλιγγος κεντρικής αιτιολογίας έκανα μαγνητικές εγκεφάλου και αγγειογραφία, τριπλεξ καρωτίδων έχω πάρει και φάρμακα γιατί μου είπανε ότι προφανώς έχεις αγχώδης διαταραχή και δημιουργούνται όλα αυτά...όμως δεν άλλαξε κάτι. Τι να κάνω???

4 ειδικοί απάντησαν

  • Για να αλλάξει κάτι θα πρέπει να κάνετε ψυχοθεραπεία, τα φάρμακα από μόνα τους συνήθως δεν επαρκούν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝΕ..ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ.

    Γιώτη Ιωάννα

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Γαλάτσι

  • ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ ΙΛΙΓΓΟΣ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΑΙ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΤΕ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Συζητήστε το με τον ωρλ αν πιστεύει εκείνος πως πρέπει να σας δει και ειδικός ψυχίατρος κι ακολουθήστε τις οδηγίες τπυ.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός