• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 18/03/2024

Θέλω να σας ρωτήσω η πίεση στα μάτια σε πρωινή μέτρηση μεσημεριανή και βραδυνή μέτρηση είναι 20 με 21.πρεπει να ξεκινήσω κολλυριο να μην είναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια??

12 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι απαραίτητα

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, όχι γιατί η πίεση σας είναι μέσα στα ανώτατα φυσιολογικά όρια, θα χρειαστεί να κάνετε κάποιες εξετάσεις πρώτα, όπως, βυθοσκοπιση, οπτικά πεδία κ OCT οπτικού νεύρου κ αν διαπιστωθεί ότι έχετε γλαύκωμα τότε ξεκινάει ο ασθενής θεραπεία

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας,
    Δεν είναι πάντοτε απαραίτητο να ξεκινήσουμε θεραπεία σε περίπτωση οριακής πίεσης.
    Πρέπει πρώτα να αξιολογηθούν και κάποιοι άλλοι παράγοντες, όπως το πάχος του κερατοειδούς, η ανατομία του οπτικού νεύρου, τα οπτικά πεδία καθώς και τυχόν άλλοι παράγοντες κινδύνου (π.χ. ιστορικό γλαυκώματος στην οικογένεια κτλ.).
    Αν κριθεί πως υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης γλαυκώματος τότε η μείωση της πίεσης θα πρέπει να είναι εφόρου ζωής (είτε φαρμακευτικά είτε επεμβατικά), οπότε η απόφαση για έναρξη της θεραπείας πρέπει να είναι πάντοτε εμπεριστατωμένη.

    Με εκτίμηση
    Δρ Αντώνης Κουτσώνας

    Κουτσώνας Αντώνης

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Καλημέρα σας, η πίεση σας ειναι στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα . Καλο θα ειναι να γίνει μια πλήρη οφθαλμολογική μελέτη με βυθοσκόπηση και παχύ μέτρια .

    Αντωνιάδου Χριστίνα

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η πίεση μπορεί να είναι και πιο υψηλή χωρίς να χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή υπό προϋποθέσεις. Πρέπει να γνωρίζουμε το πάχος του κερατοειδούς καθώς επίσης και την κατάσταση του οπτικού νεύρου. Συνεπώς, μόνο η πίεση δεν αρκεί για να αποφασίσουμε αν χρειάζεται αγωγή. Ούτε να αρχίσουμε προληπτική αγωγή, διότι έτσι σας χαρακτηρίζουμε γλαυκωματικο άτομο, ενώ ενδεχομένως δεν είστε.

    Η ομάδα τηςVenus Medicine Clinic

    Τσιούμας Σωτήριος - Venus Medicine Clinic

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ηλιούπολη

  • Θα αποφασίσει ο οφθαλμίατρος που σας παρακολουθεί. Η γνώμη μου ειναι οτι δεν χρειάζεστε θεραπεία. Στα φυσιολογικά όρια ειναι η ενδοφθαλμια πίεση.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Ένας άνθρωπος δεν θεωρείται γλαύκωματικος μόνο από μια απόλυτη τιμη τόνομέτρησης … χρειάζεται πλήρης έλεγχος με OCT & οπτικά πεδία μέτρηση πάχους κερατοειδούς κ.α & πολλές φορές και σύγκριση μεταξύ δυο ημερομηνιών ώστε να αποφασίσει ο γιατρος αν ο ασθενής έχει γλαύκωμα και χρειάζεται θεραπεία

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Πρέπει να κάνετε οπτικά πεδία,,,Oct θηκών και παχυμετρία κερατοειδούς.Αν είναι φυσιολογικά μη πάρετε φαρμακευτική αγωγή αλλά να παρακολουθείστε..

    Μηταράκη Φλώρα - Μαρία

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Η ενδοφθάλμια πίεση είναι κάτι εξειδικευμένο για κάθε ασθενή και το φυσιολογικό κρίνεται αναλογα. Παρόλα αυτά η ευρωπαϊκή εταιρία γλαυκώματος έχει συστήσει έναρξη θεραπείας οπωσδηποτε σε ολους τους ασθενείς με πίεση άνω του 24 mHg

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Το κολλύριο ξεκινάει μόνο με κακό οπτικό πεδίο γιατί όταν το ξεκινήσουμε δεν το σταματάμε .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Θα πρεπει να αξιολογηθουν τα οπτικα πεδια και το oct οπτικου νευρου.Εαν ειναι καλα μονο παρακολουθηαη στο 6μηνο.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Να κάνετε κι άλλες εξετάσεις.
    Οπτικά πεδία και έλεγχο του οπτικού νεύρου.
    Εάν είναι παθολογικές τα συζητάμε ξανά.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό