• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 21/08/2023

Ποια είναι η ιδανική πίεση ματιών για ασθενή με προχωρημένο γλαύκωμα; ( ανώτερη κατώτερη)

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η απάντηση εξατομικεύεται αλλά σαν γενικός κανόνας η πίεση στο προχωρημένο γλαυκωμα πρέπει να είναι σίγουρα κάτω από 15 και ιδανικά κάτω από 13. Όσο χαμηλότερη τόσο το καλύτερο με κατώτερο όριο το 6.

    Τσουκανάς Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Οχι πανω απο 15 και καλυτερα 10-12.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Την ασφαλή πίεση την υποδεικνύουν παράμετροι όπως οπτικό πεδίο , χρόνος χρήσης αντιγλαυκωματικων κολλύριων , ηλικία , κάθε Ασθενης είναι ξεχωριστός γιατί οι αντοχές του οπτικού νεύρου είναι διαφορετικές . Στατιστικά και μόνο τα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα είναι 17-18 . Τα κατώτερα δε μας αφορούν

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • συνηθως μεχρι 10-12

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Εως & 18mmHg υψηλότερη Ε.Ο.Π (Ενδοφθάλμια Πίεση) είναι αποδεκτή…Υψηλότερη του 18 θεωρείται επικίνδυνη για επιπλέον βλάβες στο Οπτικό Νεύρο (καταχρηστικά μερικοί Οφθαλμίατροι θεωρούν τα 20mmHg ως υψηλότερη αν η αγωγή είναι η Μέγιστη με 4 Φαρμακευτικές Ουσίες οπότε & απομένει η Επέμβαση ως μόνη τελική λύση…Δηλαδή Τραμπεκουλεκτομή, Βαλβίδα ή Laser)

    Καραμάνης Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Καβάλα

  • Δεν υπάρχει ιδανική πίεση
    Για τον καθε ασθενη θα ειναι η πιεση που δεν θα επιδεινώνει την υπάρχουσα κατάσταση .

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Η ιδανική πίεση είναι αυτή, που το γλαύκωμα δεν προχωράει άλλο . Για άλλον ασθενή αυτή μπορεί να είναι 10 για άλλον 15 . Έχει να κάνει καθαρά με την αντοχή που έχει το οπτικό νεύρο στην οποία ενδοφθάλμια πίεση, κάποιος ασθενής πχ που έιχε πίεση 35 και έχει ρυθμιστεί πλέον στο 15-16 η πίεση αυτή είναι πολύ καλή
    Άλλος ασθενής με γλαύκωμα φυσιολογικής πίεσης που αρχικά είχε πίεση 18 πρέπει να ρυθμίστει στο 11-12 max.
    Άρα δεν υπάρχει μια ανεκτή πίεση για όλους , είναι εξατομικευμένο το πλάνο
    Ένας γενικός οδηγός είναι να επιτευχθεί μείωση τουλάχιστον 30% από την αρχική πίεση που οδήγησε στο γλαύκωμα
    Τέλος για να προχωρήσει ή να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Μέχρι 14mmHg.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Κατώτερη 8 και ανώτερη 10.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό