• Glaucoma
  • Submitted on 21/08/2023

Ποια είναι η ιδανική πίεση ματιών για ασθενή με προχωρημένο γλαύκωμα; ( ανώτερη κατώτερη)

9 specialists answered

  • Η απάντηση εξατομικεύεται αλλά σαν γενικός κανόνας η πίεση στο προχωρημένο γλαυκωμα πρέπει να είναι σίγουρα κάτω από 15 και ιδανικά κάτω από 13. Όσο χαμηλότερη τόσο το καλύτερο με κατώτερο όριο το 6.

    Tsoukanas Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Οχι πανω απο 15 και καλυτερα 10-12.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Την ασφαλή πίεση την υποδεικνύουν παράμετροι όπως οπτικό πεδίο , χρόνος χρήσης αντιγλαυκωματικων κολλύριων , ηλικία , κάθε Ασθενης είναι ξεχωριστός γιατί οι αντοχές του οπτικού νεύρου είναι διαφορετικές . Στατιστικά και μόνο τα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα είναι 17-18 . Τα κατώτερα δε μας αφορούν

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • συνηθως μεχρι 10-12

    Lakidis Vasilis & Synergates

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Εως & 18mmHg υψηλότερη Ε.Ο.Π (Ενδοφθάλμια Πίεση) είναι αποδεκτή…Υψηλότερη του 18 θεωρείται επικίνδυνη για επιπλέον βλάβες στο Οπτικό Νεύρο (καταχρηστικά μερικοί Οφθαλμίατροι θεωρούν τα 20mmHg ως υψηλότερη αν η αγωγή είναι η Μέγιστη με 4 Φαρμακευτικές Ουσίες οπότε & απομένει η Επέμβαση ως μόνη τελική λύση…Δηλαδή Τραμπεκουλεκτομή, Βαλβίδα ή Laser)

    Καραμάνης Κωνσταντίνος

    Ophthalmologist

    Kavala

  • Δεν υπάρχει ιδανική πίεση
    Για τον καθε ασθενη θα ειναι η πιεση που δεν θα επιδεινώνει την υπάρχουσα κατάσταση .

    Spyrakou Eleni

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Η ιδανική πίεση είναι αυτή, που το γλαύκωμα δεν προχωράει άλλο . Για άλλον ασθενή αυτή μπορεί να είναι 10 για άλλον 15 . Έχει να κάνει καθαρά με την αντοχή που έχει το οπτικό νεύρο στην οποία ενδοφθάλμια πίεση, κάποιος ασθενής πχ που έιχε πίεση 35 και έχει ρυθμιστεί πλέον στο 15-16 η πίεση αυτή είναι πολύ καλή
    Άλλος ασθενής με γλαύκωμα φυσιολογικής πίεσης που αρχικά είχε πίεση 18 πρέπει να ρυθμίστει στο 11-12 max.
    Άρα δεν υπάρχει μια ανεκτή πίεση για όλους , είναι εξατομικευμένο το πλάνο
    Ένας γενικός οδηγός είναι να επιτευχθεί μείωση τουλάχιστον 30% από την αρχική πίεση που οδήγησε στο γλαύκωμα
    Τέλος για να προχωρήσει ή να
    ... Read more

    Takis Dimitrios

    Ophthalmologist

    Kypseli

  • Μέχρι 14mmHg.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Κατώτερη 8 και ανώτερη 10.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko