• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 06/12/2023

Η μητέρα μου πάσχει από γλαύκωμα.Κατα την επίσκεψη σε νοσοκομειακό ιατρό μας είπαν πως έχει και καταρράκτη και πως το ένα μάτι της έχει τυφλωθεί.Το άλλο μάτι δεν είχε καταστραφεί το οπτικό νεύρο οπότε έτσι και έβλεπε έπρεπε όμως να γίνει χειρουργείο καταρράκτη.Μολις το κάναμε τυφλώθηκε αμέσως από το μάτι που ήδη έβλεπε.Υπαρχει πιθανότητα να έχει τυφλωθεί από επιπλοκή του χειρουργείου και όχι από το γλαύκωμα;Αν ναι υπάρχει περίπτωση να θεραπευτεί ;Ευχαριστώ! θα αναμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας!

8 ειδικοί απάντησαν

  • δυσκολο να απαντηθει αυτο. χρειαζομαστε ευρηματα (κατα προτιμηση oct)πριν απο το χειρουργειο και καινουργια μετα το χειρουργειο, ωστε να δουμε αν εχει αλλαξει κατι στο γλαυκωμα

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Η μητέρα σας θα πρέπει να κάνει έναν πλήρη οφθαλμολογικό έλεγχο για ν απαντηθούν οι απορίες σας. Χωρίς κλινική εξέταση δεν μπορούμε να γνωρίζουμε

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Μονο εικασιες μπορω να κανω διοτι δεν εχω εξετασει την ασθενη.Γενικα δεν μπορει να χαθει το οπτικο νευρο μετα απο επεμβαση καταρρακτη εκτος και αν η πιεση του ματιου παρεμεινε μετα το χειρουργειο σε υψηλα επιπεδα.Το γλαυκωμα ειναι αμφοτεροπλευρη παθηση αρα και το ματι που εβλεπε ειχε σε καποιο βαθμο επιρεαστει αρα ηταν ευαλωτο σε αυξημενες μετεγχειρητικες πιεσεις!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Εξαρτάται από το διάστημα που έχει περάσει μετά το χειρουργείο καταρράκτη και πως πήγε το χειρουργείο καταρράκτη. Επισης εξαρτάται από την όραση που είχε προ χειρουργείου. Υπάρχουν πολλές πιθανές εξηγήσεις για την απώλεια όρασης.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Συνήθως το γλαύκωμα προκαλεί σταδιακή μείωση της όρασης στην αρχή περιφερική και στο τέλος κεντρική . Αν το μάτι που χειρουργήθηκε ήταν στα τελικά στάδια γλαυκώματος τότε εξηγείτε η μείωση της όραση . Δεν αποκλείεται βέβαια και κάποιος διεγχειριτικη επιπλοκή . Χρήζει επανέλεγχος .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Εφ οσον ειχε καταρρακτη αρα δεν εβλεπε καλα. Και πιθανότατα το οπτικο νεύρο ηταν καταστραμενο απο το γλαυκωμα, απλα δεν φαινοταν λογο του καταρρακτη. Μετα την επέμβαση δεν απεκτησε την οραση που περιμενατε γιατι το ματι ειχε παθει απο πριν ζημια απο το γλαυκωμα. Δυστυχως η απώλεια της ορασης λογο γλαυκωματος ειναι οριστικη.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Αν υπάρχει περίπτωση να θεραπευθεί θα σας το πει ο θεράπων ιατρός .Οι νοσοκομειακοί ιατροί είναι εξαιρετικοί.

    Μηταράκη Φλώρα - Μαρία

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Αυτο μονο ο γιατρος που την εξετασε πριν το χειρουργειο, και εκανε το χειρουργειο μπορει να σας το απαντησει. Τι εβλεπε πριν το χειρουργειο? Ποση ηταν η πιεση , σε τι κατασταση γλαυκωματος ηταν πριν το χειρουργειο το καλο της ματι? Μετα απο ποσο διαστημα απο το χειρουργειο τυφλωθηκε οπως λετε? Παντως ολικη τυφλωση ειναι σχεδον απιθανο να συμβει απο αμεση επιπλοκη του χειρουργειου του καταρρακτη, απο προχωρημενο γλαυκωμα παλι ειναι αρκετα πιθανο

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος