• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 22/03/2024

Καλημερα. Είμαι 50 χρόνων και εδώ και 5 χρόνια που ξεκίνησα τυχαία να παρακολουθώ την ενδοφθάλμια πίεση έχω σταθερά υπερτονια και στα δυο μάτια, από 19-20 μέχρι 23-24 στις πιο πρόσφατες μετρήσεις. Έχω κάνει πολλές φορές βυθοσκόπηση και OCT και μέχρι πριν 6 μηνες δεν έδειχναν βλάβη στο οπτικό νεύρο, όμως τώρα έδειξαν λέπτυνση μόνο στο ένα μάτι. Ο γιατρός μου μίλησε για γλαύκωμα σε αρχικό στάδιο και συνέστησε να ξεκινήσω σταγόνες μόνο στο πάσχων μάτι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει και κάποια άλλη θεραπεία, αν θα σταματήσει η εξέλιξη του γλαυκώματος με τις σταγόνες, αν αυτές έχουν παρενέργειες (όπως αλλαγή χρώματος ματιών), η αν θα πρέπει να ξεκινήσω σταγόνες και στο μάτι που δεν έχει βλάβη, αφού και αυτό έχει υπερτονια. Εάν συσχετίζεται, έχω ενα αυτοάνοσο (ελκωδη κολίτιδα), το ελικοβακτηριο του πυλωρου (έγινε εκρίζωση), εχω κάνει αρκετές φορές χρήση κορτιζόνης σε χάπια και κάποιες ελάχιστες φορές σε κολλυριο. Ευχαριστώ. .

8 ειδικοί απάντησαν

  • Εκτός θεραπεία με σταγόνες, μπορεί να γινει λέιζερ η χειρουργική επέμβαση Θα το αποφασίσει ο οφθαλμίατρος που σας παρακολουθεί.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Θα μπορούσατε να κάνετε SLT laser

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, το γλαύκωμα είναι μια πάθηση η οποία δε θεραπεύεται απλά το κρατάμε σε μια σταθερά είτε με σταγόνες, είτε με laser, είτε χειρουργείο αν δεν υπάρχει βελτίωση κ ανάλογα τον τύπο του γλαυκώματος. Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί ο ασθενής πέρα των υπολοίπων εξετάσεων να υποβληθεί σε οπτικά πεδία που είναι μια λειτουργική εξέταση. Επίσης η παρατεταμένη χρήση κορτιζόνης μπορεί να ανεβάσει πίεση στα μάτια. Τα αντιγλαυκωματικά φάρμακα μπορεί να δημιουργήσουν κάποιες παρενέργειες για αυτό κ πάντα επιλέγουμε το κατάλληλο σχήμα στον ασθενή ανάλογα με τις παθήσεις του κ ανάλογα με το τι δέχεται ο οργανισμός του. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται... Διάβασε περισσότερα

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Θα συμφωνησω με τον γιατρο σας.Δεν ξερω τι κολλυριο σας εχει δωσει οποτε δεν μπορω να πω εαν θα αλλαξει το χρωμα των ματιων σας.Η εξελιξη του γλαυκωματος θα σταματησει.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Πιθανοτατα εχετε γλαυκωμα και πρεπει να ξεκινησετε θεραπεια

    Κυριάκος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Τόσο οι σταγόνες, όσο και η επιλεκτική LASER τραμπεκουλοπλαστική, είναι ιδανικές επιλογές για την περίπτωσή σας.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Η μόνη εξέταση η οποία μας οδηγεί στην εκκίνηση αντιγλαυκωματικης αγωγής είναι το ένοχο οπτικό πεδίο και μάλιστα στην ηλικία που αναφέρεται 3 συνεχόμενα σε διάστημα 4 μηνών το καθένα από αυτά , ολα , δείχνοντας επιδείνωση . Η αντιγλαυκωματικη αγωγή είναι μια αγωγή που την έχουμε εφόρου ζωής γιαυτο πρέπει να είμαστε όχι 100% σίγουροι αλλά 1000% .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Εάν έχετε αλλοίωση στο οπτικό νεύρο καλό είναι να αρχίσετε θεραπεία με κολλυριο.
    Οι παρενέργειες από το κολλυριο είναι μηδαμινές.
    Πιθανό να οφείλετε στη χρήση κορτιζόνης.
    Η θεραπεία είναι το κολλυριο και παρακολούθηση.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό