• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/10/2023

Υπάρχουν πρωϊνά που ξυπνώ με πονοκέφαλο που ξεκινά από τον αυχένα. Νιώθω παράλληλα το στομάχι μου ευαίσθητο δεν μπορώ να φάω και κάνω εμετούς. Υπήρξαν φορές που το πρόβλημα ήταν τόσο έντονο που χρειάστηκε να επισκεφθώ το τμήμα πρώτων βοηθειών για χορήγηση παυσίπονου, ηρεμιστικού για το στομάχι και ορρού. Τα συμπτώματα αυτά διαρκούν μόνο μια μέρα και μέχρι το βράδυ έχουν υποχωρήσει. Πέρσι το πρόβλημα είχε γίνει πολύ έντονο (2 - 3 φορές την εβδομάδα) και ο γιατρός επέμενε και μου έδωσε αγχολιτικά φάρμακα (την πιο μικρή δοσολογία) διότι εκεί το απέδωσε. Μειώθηκαν κατά 80% οι κρίσεις αλλά τώρα που διέκοψα τα φάρμακα άρχισαν και πάλι να γίνονται πιο συχνές. Η ζωή μου είναι καθιστική, μπροστά από ένα υπολογιστή και οι μύες της πλάτης αδύνατοι. Υπάρχουν μέρες που δεν πίνω αρκετό νερό, συνήθως όταν είμαι αγχωμένη. Είμαι αγχώδης και στεναχωριέμαι εύκολα. Η ποιότητα του ύπνου μου δεν είναι πολύ καλή. Συχνά ξυπνώ κουρασμένη. Επίσης υπάρχουν φορές που τρώω αργά το βράδυ και δεν χωνεύω. Βρίσκομαι και στο στάδιο της εμμηνόπαυσης. Πως συνδέονται μεταξύ τους το στομάχι, ο αυχένας και το κεφάλι; Από που ξεκινά το πρόβλημα με αποτέλεσμα να επηρεάζονται όλα;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Σύμφωνα με την περιγραφή σας κ με δεδομένη τη βελτίωση που είχατε με τη θεραπεία, όλα συνδέονται κ μπορούν να αποδοθούν σε αγχωδη διαταραχή

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Έχετε σύνθετα και αλληλεπικαλυπτόμενα συμπτώματα. Πρέπει σίγουρα να σας δει Νευρολόγος, να σας δώσει κατευθύνσεις,

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Πιθανοτατα εχετε αυχενικο συνδρομο χρειαζεται αξονικη αυχενα

    Νικολακοπούλου Αναστασία

    Νευρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα,
    Πιθανόν λόγω αδυναμίας και αλλοιώσεων - εκφυλισμού της αυχενικής μοίρας έχετε αυτά τα συμπτώματα. Η μικροαστάθεια της αυχενικής μοίρας μπορεί να προκαλέσει βαγοτονία.
    Χρειάζεστε κλινική εξέταση ιστορικό και απεικονιστικό έλεγχο. Πολλές φορές βοηθούν οι διαγνωστικοί αποκλεισμοί που έχουν και θεραπευτικό αποτέλεσμα πολλές φορές.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Θέλετε ορθοπαιδικό και γαστρεντερολόγο και ψυχολόγο.Βάλτε τους σε μια σειρά και ακολουθείστε οδηγίες.Κάνετε άσχημη ζωή και δεν άκουσα πουθενά να υπάρχει γυμναστικη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ανάλυση/επεξήγηση των αποριών σας και σωστή εξέταση γίνονται μόνον εκ του σύνεγγυς. Απευθυνθείτε στον γιατρό σας και μην προτιμάτε αναζήτηση συμβουλών καθήμενη στον υπολογιστή σας!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα