• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/10/2023

Χαίρετε. Ειμαι 51 ετών, γυναίκα ύψος 1,55 και ζυγίζω 52 κιλα. Είμαι Ελληνίδα κάτοικος των ΗΠΑ Εργάζομαι σε αποθήκη και είμαι 10 ώρες την ημέρα όρθια και περπατώ πολύ. Πριν δύο μέρες είδα παθολόγο διότι έχω πόνους στα γόνατα. Ειδικά στην εσωτερική πλευρά αυτών. Μου συνέστησε να πάρω για μια εβδομάδα στεροειδή predniSONE 20mg δύο φορές την ημέρα . Μετά για την επόμενη βδομάδα Meloxicam 15 mg μια φορά την ημέρα και μετά να κλείσω ραντεβού να δω χειρουργό ορθοπαιδικό για να βγάλω ακτινογραφίες και ο,τι άλλο χρειαστεί. Η διάγνωσή της είχε να κάνει με αρθρίτιδα. Ερωτώ: Γιατί να μην πάω απευθείας σε ορθοπαιδικό ( ή όποια άλλη ειδικότητα χρειάζεται) αλλά να πάρω πρώτα αυτά φάρμακα; Με ανησυχεί η λήψη στεροειδών! Τι μου προτείνετε;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Να πάτε κατευθείαν σε ορθοπαιδικό.Γιατί σας φορτώνει με κορτιζόνη?Μαλλον έχετε οστεοαρθριτιδα.Η γνώση μας λέει ότι οι ορθοπαιδικοι στην ΗΠΑ χειρουργούν πολυ πρώιμα την οστεοαρθριτιδα.Η σειρά που ακολουθούμε στην Ελλάδα είναι:ξεκούραση,αντιφλεγμονώδη,φυσικοθεραπείες,καλό αντικραδασμικο αθλητικό παπούτσι (Nike air,adidas boost),φάρμακα ενισχυτικά του χόνδρου (διασύρει η,γλυκοζαμινη),εγχύσεως υαλουρονικου,εγχύσεως PRP.Αν όλα αποτύχουν αρχίζουμε να σκεφτόμαστε την ολική αρθροπλαστκη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Πρέπει οπωσδήποτε νας σας δεί Ορθοπαιδικός Χειρουργός και να γίνουν ακτινογραφίες. Αντιμετωπίζεται το πρόβλημα σας και δεν είναι απαραίτητη η λήψη κορτιζόνης απο το στόμα

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.
    Σίγουρα η χρήση στεροειδών δεν είναι η πρώτη επιλογή. Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε πρώτα έναν ορθοπαιδικό να κάνετε μία ακτινογραφία και μετά να αποφασίσετε τη θεραπεία την οποία θα ακολουθήσετε.Σε κάθε περίπτωση αν όντως έχετε αρθρίτιδα τα στεροειδή ή τα αντιφλεγμονώδη αντιμετωπίζουν μόνο το σύμπτωμα (πόνο) και όχι τη πάθηση.

    Με εκτίμηση,
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Θα επισκεφτείτε ορθοπεδικό ο οποίος θα σας καθοδηγήσει.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Αν υπάρχει δυνατότητα, όντως προτιμότερο να δείτε κάποιο ορθοπαιδικό.
    Η λήψη στεροειδών είναι μεν αποτελεσματική , αλλά δεν προτείνεται ως πρώτη γραμμή θεραπειας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος