• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/04/2024

τι ορίζεται ως εμμονή με ένα αντικείμενο?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν καταλαβαίνω τι εννοείται εμμονή με έναν αντικείμενο είναι μονή με έναν αντικείμενο θέλω να το βλέπω συνέχεια να το κρατάω συνέχεια να το χρησιμοποιώ συνέχεια δεν ξεκολλάει το μυαλό μου από αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα είναι αυτό δεν μπορώ είναι λίγες οι πληροφορίες που δίνεται ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας, εμμονή με ένα αντικείμενο ορίζεται ως η υπερβολική εστίαση ή επανειλημμένη σκέψη που αφορά σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο, συχνά χωρίς να είναι δυνατή η απόκτηση επιρροής ή ελέγχου επί του αντικειμένου αυτού. Αυτό μπορεί να προκαλέσει ανασφάλεια, άγχος ή αναπόφευκτη ανησυχία. Η εμμονή με ένα αντικείμενο μπορεί να επηρεάσει την καθημερινή λειτουργία του ατόμου και να απαιτήσει επαγγελματική βοήθεια εάν επηρεάζει σημαντικά την ποιότητα ζωής.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η εμμονή με ένα αντικείμενο, είναι ένα ψυχολογικό φαινόμενο που χαρακτηρίζεται από μια έντονη και επίμονη ενασχόληση με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο. Αυτή η προσήλωση μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορους τρόπους και μπορεί να περιλαμβάνει σκέψεις, συναισθήματα ή συμπεριφορές που περιστρέφονται γύρω από το εν λόγω αντικείμενο συχνά αποκλείοντας άλλα ενδιαφέροντα ή δραστηριότητες.

    Υπάρχει συνήθως μια ισχυρή συναισθηματική προσκόλληση σε αυτό, η οποία μπορεί να χαρακτηρίζεται από συναισθήματα αγάπης, λαχτάρας ή κτητικότητας και μπορεί να οδηγήσει σε ψυχαναγκαστικές συμπεριφορές, όπως η συλλογή, η αποθήκευση ή ο επανειλημμένος έλεγχος και η
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Η εμμονή με ένα αντικείμενο αναφέρεται στην αδυναμία ενός ατόμου να σταματήσει τη σκέψη ή την προσοχή του από ένα συγκεκριμένο αντικείμενο ή θέμα, ακόμη και όταν αυτή η αδυναμία προκαλεί αρνητικές ψυχολογικές ή κοινωνικές συνέπειες για το άτομο.
    Σε ψυχολογικό επίπεδο, η εμμονή μπορεί να προκαλέσει άγχος, κατάθλιψη, και άλλες διαταραχές διάθεσης, καθώς το άτομο αισθάνεται ανίκανο να απομακρύνει την προσοχή του από το αντικείμενο της εμμονής του.
    Η αναγνώριση και η αντιμετώπιση των εμμονών μέσω της ψυχοθεραπείας είναι κρίσιμη για την αποκατάσταση της ψυχικής υγείας και της κοινωνικής λειτουργικότητας του ατόμου.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Εξαρτάται πώς ακριβώς το εννοείτε, είναι κάτι αγαπημένο ππυ δεν αποχωρίζετα κάποιος;

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός