• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/07/2023

Στο καταγμα 5ου μεταταρσιου μου εδωσαν ομως να κανω 30 (αντιπηκτικες)οσο καιρο θα μεινω με τον ναρθηκα και βλεπω να γραφεται εδω οτι δεν χρειαζεται οι αποψεις ειναι διαφορετικες τι να κανω ομως;;;;;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ακολουθήστε τις οδηγίες του γιατρού που σας επιβλέπει.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας καλό θα ήταν τον πρώτο λόγο να έχει π θεράποντας σας συζητήστε το μαζί του, εάν πάλι δεν σας ικανοποιεί πάρτε μια άποψη και από άλλον γιατρό αλλά όχι από το Ίντερνετ !! Στην αποκατάσταση πολύ θα χαρώ να σας βοηθήσω

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • δεν γνωρίζω το ιατρικό ιστορικό σας αν υπαρχει κάποια πρωτερη παθολογια με το κυκλοφορικό σας και πέρνατε κάποια αιμοδιαλυτικά φ΄΄αρμακα , ακολουθήστε τισ οδηγίες του θεράποντως ιατρου , έπειτα προβείτε σε απκατάσταση της κίνησης

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Το αν χρειάζεται ή όχι εξαρτάται κι από τον ασθενή,το αν έχει παράγοντες κινδύνου όπως σας εξήγησα συνοδά προβλήματα υγείας,ηλικία ,βάρος , ιστορικό κλπ. Απευθυνθείτε και σε άλλον γιατρό αν δεν είστε σίγουρος-η!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Εχετε δικιο ,οι απόψεις διιστανται,προσωπικά δίνω για 1 μήνα τουλάχιστον.Η μη χορήγηση μπορεί να προκαλέσει θρόμβωση κάποιες φορές και πνευμονική εμβολή (έχουμε δεί),η χορήγηση μπορεί να προκαλέσει κάποιες επιπλοκές που πολύ σπάνια έχουμε δεί

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η επιστημονική μου άποψη είναι ότι απο τη στιγμή που έχει μπεί νάρθηκας σε κάτω άκρο η αντιπηκτική αγωγή είναι απαραίτητη

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Με τις αντιπηκτικές υπάρχει κάλυψη για ενδεχόμενο φλεβοθρόμβωσης.Βιβλιογραφικά οι γνώμες είναι μοιρασμένες σχετικά με την αναγκαιότητα ή όχι. Εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως το κάπνισμα, το σωματικό βάρος, συνοδές παθήσεις,κτλ.
    Γενικά η τάση είναι να δίνεται αντιπηκτική αγωγή σε κάθε περίπτωση ακινητοποίησης του κάτω άκρου.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Εμπιστοσύνη στο θεράποντα ιατρό σου

    Σπαγάκος Γεώργιος MD MSc

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Μαρκόπουλο

  • ΕΑΝ ΦΟΡΑΤΕ ΝΑΡΘΗΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΕΣ, ΟΣΟ ΦΟΡΑΤΕ ΤΟΝ ΝΑΡΘΗΚΑ

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Δεν είναι εντελώς απαραίτητο σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες , εκτός αν υπάρχουν συνοδοί παράγοντες κινδύνου για θρόμβωση (παχυσαρκία, κάπνισμα, διαταραχές πήξης κτλ) Δείτε το σα μια έξτρα προφύλαξη σε έναν ούτως η άλλως χαμηλό κίνδυνο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος