• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/01/2024

Πριν μερικούς μήνες είχα δει ένα όνειρο ότι πάθαινα κάτι σαν λυποθημια αλλά ταυτόχρονα ήμουν με ανοιχτά τα μάτια και είδα μια κοπέλα να με χτυπάει δυνατά στο στομάχι.. το έχω ξανά δει αυτό το όνειρο αλλά δεν ξέρω σε ποιες περιπτώσεις το παθαινει αυτό κάποιος και πρέπει να τον χτυπήσουν.. μπορεί κάποιος να μου πει ?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μάλλον περιγράφετε την υπνική παράλυση, είναι ένα σύμπτωμα που συναντάται στο έντονο άγχος. Αν συνεχιστεί καλό θα ήταν να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να δεότε τί θέματα υπάρχουν στη ζωή σας ππυ σας δυσκολεύουν, απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα απαντήσω μέσα από τον συμβολικό χαρακτήρα του ονείρου που περιγράφετε: η «λιποθυμία με ανοιχτά τα μάτια» ίσως να παραπέμπει σε καταστάσεις -μεταφορικά ή κυριολεκτικά- όπως, η παράλυση του σώματος, η πλήρης απουσία ελέγχου, η εμβρυική ή νεογνική κατάσταση.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα,
    Το όνειρο σας έχει πολύ ενδιαφέρον από ψυχαναλυτική σκοπιά. Επιπλέον γιατί είναι ένα επαναλαμβανόμενο όνειρο και είναι πολύ πιθανό να συνδέεται με παλαιότερη τραυματική εμπειρία. Είναι επίσης πιθανό κάποια πρόσφατη έντονη/δυσάρεστη εμπειρία να ήταν το αίτιο αυτής της ονειροπαραγωγής. Αλλά, ένα όνειρο από μόνο του δεν λέει τίποτα αν δεν συνεκτιμηθούν και οι υπόλοιπες πλευρές της ζωής σας.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια