• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/11/2023

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της επανάληψης απονεύρωσης με μια απλή απονεύρωση;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Απαιτεί περισσότερη εμπειρία εξειδικευμένα μικρόεργαλεία και έχει μεγαλύτερα ποσοστά αποτυχίας
    Πρόκειται ουσιαστικά για αφαίρεση του εμφρακτικού υλικού της προηγουμενησβ απονεύρωσης βελτίωση της χημικομηχανικης επεξεργασίας και εμφραξη εκ νέου
    Μπορεί πχ να υπάρχει παράπλευρος ριζικός σωλήνας ή ιδιαίτερη ανατομία με επιπλέον ριζικούς σωλήνες που δεν είχαν δουλευτεί την πρώτη φορά ή ατελής εμφραξη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • το λέει η ίδια η λέξη....στην επανάληψη προσπαθούμε να καταπολεμήσουμε αποτελεσματικότερα τους μικροογανισμούς που διατηρούν την φλεγμονή στο οστούν γύρω απο τις ρίζες του δοντιού καθώς κ να διορθώσουμε τυχόν τεχνικές ατέλειες.

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Eιναι 2 διαφορετικές θεραπείες. Η επαναλειψη της απονεύρωσης είναι πολύ πιο δύσκολη και απαιτητική θεραπεία και γίνεται όταν η υπάρχουσα απονεύρωση για κάποιο λόγο δεν είναι σωστή. Πρέπει να αφαιρεθεί το υλικό της υπάρχουσας απονεύρωσης, να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που δημιούργησε την αποτυχία της απονεύρωσης και να ξαναγίνει από την αρχη. Συχνά απαιτεί εξειδικευμενο οδοντίατρο (ενδοδοντιστη).

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Η επαναληψη μιας θεραπειας γινεται οταν η πρωταρχικη εχει αποτυχει για καποιους λογους.δεν διαφερει σε κατι ουσιαστικα.απλα επαναλαμβανονται τα βηματα της θεραπειας προσεχοντας να γινουν ολα σωστα ωστε το δοντι αυτη τη φορα να σωθει,διαφορετικα θα πρεπει να εξαχθει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,η επανάληψη μιας απονεύρωσης γίνεται σε δόντι που έχει ήδη γίνει απονεύρωση επειδή δεν ήταν επιτυχημένη γίνεται ξανά προσπάθεια για να θεραπευτεί

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η επαναληψη μιας απονευρωσης γινεται αν ενα δοντι δεν εχει απονευρωθει σωστα(δηλαδη δεν εχει γινει η απονευρωση σε ολο το μηκος της ριζας,δεν εχουν απονευρωθει ολες οι ριζες),ή αν εχει γινει επαναμολυνση στον ριζικο σωληνα του απονευρωμενου δοντιου,οποτε θελει ανοιγμα,φαρμακο και κλεισιμο ξανα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ουσιαστικά , καμία , απλά στην επανάληψη , αφαιρείται το υλοκό από την ρίζα. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Στην επανάληψη διορθώνει κάποιος κάποιος μια παλαιά απονεύρωση που δεν έχει γίνει σωστα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Στην επανάληψη αφαιρούνται και τα υλικά ή οποία λάθη έχουν γίνει στην πρώτη διαδικασία απονεύρωσης.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Όταν έχει γίνει διαδικασία ενδοδοντικής θεραπείας και εκ των υστέρων από ακτινογραφικο έλεγχο φανεί πως δεν έχει γίνει σωστά η διαδικασία, πρέπει να επαναληφθεί με όλες τις σωστές παραμέτρους.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η επανάληψη απονεύρωσης πραγματοποιείται όταν συντρέχουν συγκεκριμενοι λόγοι. Ουσιαστικά ο οδοντιατρος αφαιρεί το εμφρακτικο υλικών των ριζικών σωλήνων το οποίο είχε πραγματοποιηθεί στην προηγούμενη απονεύρωση και έπειτα καθαρίζει ξανά το σύστημα των ριζικων σωλήνων με εργαλεία και εκ νέου ξαναγίνεται εμφραξη των σωλήνων με το υλικό στο σωστό πλέον μήκος των ριζών ( εάν η προηγούμενη απονεύρωση που είχε γίνει δηλαδή ήταν ατελής κατά μήκος)

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΣΩΣΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Η επαναληψη της ενδοδοντικής θεραπείας ( απονεύεωρωση ) ειναι μια πολύ περίπλοκη και δύσκολη διαδικασία. Πρεπει να αφαιρεθεί το παλιό υλικό να γίνει απολύμανση και νέα έμφραξη των ριζικών σωλήνων

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα