• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/01/2024

Καλημερα σας κάνω αιμοκάθαρση και από τον Νοέμβριο έως και ενώ πριν ήμουν σε πολλή καλή κατάσταση τώρα παθαίνω κρίσεις δηλαδή κολλώδης ομιλία τρέμουλο στα χέρια ολική αδυναμία προβλήματα όρασης έχω πάει σε τρία νοσοκομεία στα επείγοντα με ασθενοφόρο από την μονάδα στο νευρολογικό σύγχρονος και καρδιολογικό και παθολογικό αλλά δεν μου βρήκαν κάτι πατά μόνο υγρά στην κοιλιά και τα d dimmer 2.500 ντοπαμίνη 9.500 πήγα και σε ιδιώτη καρδιολόγο έκανα καρδιογράφημα και triplex καρδιάς όλα καλά σε άλλες εξετάσεις βρήκαν στένωση καρωτίδων ο νευρολόγος δεν έδωσε βάση έχω και θυρεοειδή πλέον ρυθμισμένο έχω κάνει μαγνητική και αξονική εγκεφάλου τίποτα έχω κάνει υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς και θώρακος θα ηθελα την γνώμη σας Ευχαριστω εκ τω προτερων

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Αρχικά απευθυνθείτε στο νεφρολοηονσας μήπως υπάρχει κάποια διαταραχή ηλεκτρολυτών ή διαταραχή της αρτηριακής πίεσης.

    Γιάννικος Θεοφάνης

    Αιματολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας δεν έχω αρκετές πληροφορίες, εάν θέλετε και σας είναι εύκολο γράψετε μου πιο έχουν ορίσει ξηρό βάρος και εάν σε αυτό το βάρος όταν βγενετε από την αιμοκάθαρση τι πίεση έχετε, εάν κάνετε υψηλές πιέσεις. Επίσης πρέπει να γνωρίζω την αιτία ένταξης στην αιμοκάθαρση εάν περνετε αντιπικτικη αγωγή. Επίσης έχετε οίδημα στα πόδια ή στο πρόσωπο, αν έχετε δυσκολία στην αναπνοή. Γενικά πρέπει να δω εξετάσεις και να γνωρίζω το ιστορικό σας. Για ένα νεφροπαθη ο Νεφρολογος πρέπει να ξέρει λεπτομέρειες από το ιστορικό του, εξετάσεις, κλινική εξέταση. Σας ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός