• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/05/2024

Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΜΕ ΕΛΙΚΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΠΥΛΩΡΟΥ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΜΑΣΤΕΚΤΟΜΗ ΑΜΦΩ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΩΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΗ 4 ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΟΙΣΟΦΑΓΗΤΙΔΑ 2ου ΒΑΘΜΟΥ ΔΩΔΕΚΑΔΑΚΤΗΛΙΤΙΔΑ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΟΙΛΗ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕ ΕΓΚΟΛΠΩΜΑΤΑ ΣΥΧΝΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΟΛΥΠΟΔΩΝ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΩ.ΠΑΙΡΝΩ PENRAZOL.ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ KLARIPEN FLAGYL KAI VIBRAMYCIN.ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ.ΕΧΩ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ; ΤΙ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ;ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΟΜΑΣΤΕ 'Η ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ;ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ;ΠΟΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ;ΠΟΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΙΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΗ ΕΠΑΝΑΜΟΛΥΝΣΗΣ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δύσκολα κολλάει το ελικοβακτηρίδιο στους ενήλικους

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Η μόλυνση με το ελικοβακτηρίδιο στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων συμβαίνει ενδοοικογενειακά και κατά την παιδική ηλικία. Χωρίς να είναι αδύνατο, είναι όμως σαφώς σπάνιο κάποιος αρνητικός στο μικρόβιο να γίνει φορέας σε μεγάλη ηλικία γι' αυτό και όσοι το καθαρίζουν επιτυχώς πρακτικά δεν το ξαναεμφανίζουν. Από την περιγραφή σας προφανώς έχετε κάνει κάποτε γαστροσκόπηση. Εάν τότε είχε ληφθεί βιοψία και ήταν καθαρή από το μικρόβιο, οι πιθανότητες να το κολλήσετε τώρα είναι μικρές. Πέραν αυτού, όχι, δεν χορηγείται τυφλά θεραπεία στο οικογενειακό περιβάλλον κάθε φορέα (στην Ελλάδα, φορείς του μικροβίου είναι περίπου 1 στους 4).

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο