• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Μπορεί το ελικοβακτηριδιο να επιστρέψει μετα απο 3 χρόνια που είχα κάνει θεραπεία; γιατι νοιώθω το στομάχι μου τελευταία πολυ χαλια ,όπως όταν το είχα. Ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Επαναλοίμωξη από ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού είναι σχετικά σπάνια (μόλις 1-3%), αλλά όχι αδύνατη. Καλό είναι να γίνει επανέλεγχος.

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • αν και σπανια (~5-6%) υπαρχει περιπτωση αλλο στελεχος του μικροβιου να επανακαμψει,ναι

    Σεβαστόπουλος Σταύρος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το ελικοβακτηρίδιο είναι ένα μικρόβιο που μπορεί να μεταδοθεί, συνήθως από του στόματος (π.χ. άπλυτα οπωροκηπευτικά, κοινό ποτήρι ή μαχαιροπίρουνα με κάποιον που το έχει, ερωτικό φιλί με κάποιον που το φέρει κτλ).
    .Σαφώς μπορεί να "ξανακολλήσετε".

    Ελπίζω, μόνο, μετά την αγωγή που λέτε πως σας είχαν κάνει, να ήλεγξαν 2-2,5 μήνες ΜΕΤΑ το πέρας της αγωγής με τεστ κοπράνων ή - τουλάχιστον - με τεστ αναπνοής για να επιβεβαιώσουν την εκρίζωση του μικροβίου (ήτοι να ήλεγξαν πως το είχαν "σκοτώσει")...
    Απευθυνθείτε στον γαστρεντερολόγο σας για λεπτομερή κλινική εξέταση και οδηγίες.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα