• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/09/2023

Μετά από τραυματισμό 13χρόνου στο κεφάλι δημιουργήθηκε εξωτερικό αιμάτωμα, ρωγμώδες κάταγμα μεγάλης έκτασης και θρόμβος αριστερού σιγμοειδή κόλπου , ο οποίος σε λίγες μέρες υποχώρησε και στην μαγνητική φλεβογραφία εμφανίζεται ως τριχοειδής. Προτάθηκε 3μηνη θεραπεία με αντιπηκτική αγωγή ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους παρ'όλη την υποχώρηση. Η ερώτηση είναι αν κρίνεται απαραίτητη η χορήγηση της αγωγής και αν ναι για πόσο χρονικό διάστημα; Ποιές είναι οι κλινικές αντενδείξεις- παρενέργειες που πρέπει να ελέγχονται;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, η σοβαρότητα της κατάστασης δε μου επιτρέπει να σας απαντήσω/κρίνω την αγωγή χωρίς να έχω δεί εξετάσεις και κλινικά το παιδί. Η χορήγηση αντιπηκτικών για παρατεταμένο χρονικό αποτελεί τη συνήθης πρακτική σε περίπτωση φλεβικής θρόμβωση.
    Ευχαριστώ για την επικοινωνία.

    Κοντογιάννης Βασίλειος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Νευροχειρουργός

    Μαρούσι

  • Θα έλεγα να εμπιστευτείτε τις οδηγίες του Χειρουργού. Η 3μηνη θεραπεία με ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους είναι εύλογη. Χρειάζεται παρακολούθηση με έλεγχο του χρόνου πήξης περιοδικά ώστε να αποφευχθεί αιμορραγία. Αντένδειξη είναι η παρουσία ιατρικής κατάστασης που προδιαθέτει σε αιμορραγία

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι εννοείται χρειάζεται

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με νευροχειρουργό καθώς οι κρανίοεγκεφαλικές κακώσεις δεν άπτονται της ειδικότητας της ορθοπαιδικής

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος