• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

Μάλλον ερώτηση για παιδοψυχολόγο νομίζω, εκτός εαν μπορει να μας βοηθησει και κάποιος παιδίατρος. Αντιμετωπίζουμε μεγάλο θεμα με τον μεγαλο μας γιο 12 ετων σχεδόν. Ενω γενικά αυτοεξυπηρετείται σε αρκετα θέματα, σε κάποια πεδία παραμένει σε προσχολική φάση. Συγκεκριμένα, ενα τρανταχτό παράδειγμα είναι ότι αρνείται πεισματικά να σκουπιστεί μόνος του στην τουαλέτα. Είναι ικανός να κατσει εκει ωρες μέχρι να απαυδήσουμε και να τον βοηθησουμε. Τι κάνουμε σε αυτες τις περιπτωσεις;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε παιδοψυχίατρο ή αλλιώς σε παιδίατρο- αναπτυξιολόγο για να σας δώσει τις κατάλληλες οδηγίες. Αν δεν θέλετε σε ιδιώτη θα μπορούσατε και σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο με τμήμα παιδοψυχιατρικής.

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! Θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με ένα κέντρο ειδικών θεραπειών για παιδιά και εφήβους ώστε να ληφθεί ένα ιστορικό του παιδιού και να σας κατευθύνουν, ανάλογα με τα δεδομένα, σε Εργοθεραπευτική αξιολόγηση ή Αξιολόγηση από Παιδοψυχολόγο.

    Περατσάκη Αικατερίνη

    Εργοθεραπευτής

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας σε αυτές τις περιπτώσεις καλό θα είναι να συμβουλευτείτε έναν παιδοψυχολόγο στο κέντρο μας διαθέτουμε και συμβουλευτική γονεων .

    Τσιλιώρη Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλημέρα σας! Πιθανόν αυτή η δυσκολία γεννάται καθώς πολλές φορές τα παιδιά νιώθουν αηδία ή «σιχαίνονται» να σκουπιστούν μόνα τους. Μπορείτε να του προτείνεται να χρησιμοποεί μωρομαντηλα ή να πλένεται αντί να σκορπίζεται! Ιδανικά πρέπει να επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο ώστε να σας κατευθύνει για το πως να χειριστείτε τα ζητήματα που αφορούν το παιδί σας.

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλησπερα.

    Σε πρώτη φάση πρέπει να διερευνηθεί το αίτιο μιας τέτοιας συμπεριφοράς. Πρόκειται για αδυναμία του παιδιού να αυτοεξυπηρετηθεί στη συγκεκριμένη δραστηριότητα ή απροθυμία;

    Στο ερώτημα αυτό μπορεί να απαν΄τησει ένας εργοθεραπευτής, που θα αξιολογήσει τις δεξιότητες του παιδιού και ένας Παιδοψυχολόγος που θα σας κατευθύνει στο πως θα το χειριστείτε.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Το παιδί μοιάζει να είναι φοβισμένο γενικότερα. Η δυσκολία που περιγράφετε είναι μια πτυχή αυτού του φόβου, που σίγουρα, δεν είναι ο μοναδικός και που είναι πιθανό να συνυπάρχει με αναπτυξιακές δυσκολίες.
    Εστιάζοντας στη ρίζα του προβλήματος, δηλαδή στην αιτία και όχι στο αποτέλεσμα, είναι σημαντικό, να μην υπάρχουν φωνές στην οικογένεια ή άλλοι παράγοντες οι οποίοι ενδέχεται να ενισχύουν τους φόβους του. Η κατανόηση, η αποδοχή, η διάθεση να τον ακούσετε, η στοργή και η ενσυναίσθηση για τα προβλήματα του, είναι προϋπόθεση, ώστε να καταφέρει να εμπιστευτεί τον εαυτό του και να νιώσει ικανός να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της καθημερινότη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Για να μπορέσει να σας βοηθήσει κάποιος χρειάζεται να κρατήσει ιστορικό και να μιλήσετε για όλες τις στιγμές που είναι δύσκολες για τον γιός σας. Ποικίλουν οι λόγοι που μπορεί να γίνετε καθώς και η αντιμετώπιση τους. Ένας παιδοψυχολόγος θα ήταν μια καλή επιλογή.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα