• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/12/2023

καλησπερα!πονος κατα την επαφη.ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ,σπανιοτερα.εντοπιζω τον πονο δεξια στο υψος την ωοθηκης και ισως λιγο πιο πανω,σε συγκεκριμενες στασεις και οταν Διεισδύει βαθυτερα ο συντροφος.κατα τα αλλα ολα φυσιολογικα!η περιοδος μου ερχετε με ενα μεσο ορο κυκλου 33-34 ημερων.(υποψιαζομαι το εντερο αλλα δεν ειμαη σιγουρη) δεν πεθαινω.αλλα δεν ειναη και ευχαριστο!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    ο πόνος κατά την επαφή (δυσπαρεύνια) μπορεί να οφείλεται και στην παρουσία ενδομητρίωσης ή και συμφύσεων (έχουν προηγηθεί κοιλιακές χειρουργικές επεμβάσεις ;;;), ή ακόμα μιας κύστης της ωοθήκης. Θα συνιστούσα έναν γυναικολογικό έλεγχο με εξέταση και υπερηχογράφημα.

    Δρ. Παναγιωτόπουλος Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Το σύμπτωμα σας είναι αρκετά γενικό και μπορεί να έχει πολλές αιτίες. Θα πρέπει όμως να σας εξετάσει ένας γυναικολόγος για να εκτιμήσει κατά πόσο μπορεί να συνδέεται με κάποια πυελική φλεγμονή ή ενδομητρίωση. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου