• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/06/2023

Καλησπερα.ο γιος μου εδώ και δυο μέρες κάνει 39 πυρετό κάθε 3 ώρες.παραμιλάει στον ύπνο του δεν κοιμάται καλά.πήγαμε παιδίατρο και μας είπε ότι με βάση την εικόνα του δεν ανησυχεί και ότι το παλεύουμε με αντιπυρετικά.κάναμε στρεπτ αρνητικό.σήμερα ξύπνησε με τσίμπλες στα μάτια και βουλωμενη μύτη.μήπως πρέπει να τον καλύψει με αντιβίωση;επίσης έχω ένα μωρό 7 μηνών και τρέμω μην κολλήσει .με την αντιβίωση σταματάμε την μετάδοση σε ότι έχουμε;;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Αν ο κλινικός γιατρός έκρινε πως πρόκειται για μια ιογενή λοίμωξη, η αντιβίωση δεν μπορεί να βοηθήσει γιατί δρα μόνο ενάντια στα βακτήρια.
    Από την περιγραφή μάλλον πρόκειται για αδενοιό ή κάποιον παρόμοιο ιό, που αντιμετωπίζεται με συντηρητική θεραπεία και με καλή υγιεινή εμποδίζεται και η μετάδοση του. Τώρα αν θα μεταπηδήσει η ιογενής λοίμωξη σε βακτηριακή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (κυρίως από το ανοσοποιητικό του ασθενούς και την καλή υγιεινή)

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Αν προκειται για ιογενή λοίμωξη δεν σας προστατευει η αντιβίωση από πιθανή μετάδοση!

    Μιχαλόπουλος Χαράλαμπος

    Παιδίατρος

    Κερατσίνι

  • Αν είναι ιωση, η αντιβίωση δε σταματά τη μετάδοση.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος