• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Καλησπέρα.Εδω και καιρό βιώνω συμπτώματα τελείως άκυρα μεταξύ τους.Βελονιες στην κορυφή του κρανίου και τους κροτάφους καθώς επίσης και στα αυτιά και τα μάτια.Ο λαιμός μου κάνει κρακ κάθε φορά που καταπίνω.Εχω απίστευτους μυϊκούς σπασμούς στον αυχένα και έχει επηρεαστεί και η όραση μου(Δεν εστιάζω καλά)Πόνος στην πλάτη σαν σφίξιμο που αντανακλά στο στήθος δυσπνοια και ξεροβηχας.Επισης έχω μια μόνιμη κακουχία.Εχω πάει σε γιατρό κάθε ειδικότητας κανένας δεν βρίσκει τιποτα.Απο εξετάσεις έχω κάνει τα παντα.Τα πάντα ομως.Καμια ιδέα?Κοντεύω να τρελαθώ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να είναι κάποια μορφή νευροπαθητικού άλγους, που πυροδοτείται από τις κινήσεις. Η αιτία πρέπει να διευκρινιστεί, ώστε να μειωθούν και τα συμπτώματα.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • εφόσον όπως λέτε έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις προφανώς έχουν αποκλειστεί σοβαρά αίτια για τα συμπτώματά σας - υπάρχουν δυστυχώς πολλές περιπτώσεις ψυχοσωματικών αιτιών που μπορεί να ταλαιπωρήσουν πολύ συχνά και για μεγάλο χρονικό διάστημα κάποιον - αν δεν βρίσκετε κάποιο οργανικό αίτιο οφείλετε να δείτε το θέμα σας από ψυχολογικής σκοπιάς

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό