• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/11/2023

Καλημερα ο γιατρός μου κατά τον υπέρηχο διέγνωσε υγρό στο Δουγλασειο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν ένιωθα κάποια ενόχληση, απολυτως τίποτα. Το βράδυ υστερα από την εξεταση νιώθω φουσκωμα χαμηλά στην κοιλιά μου. Υπάρχει περίπτωση το υγρό να δημιουργήθηκε από τη λήψη τεστ παπ η την εσωτερική Ψηλαφηση που μου έκανε ο γιατρός πριν τον υπέρηχο;Ευχαριστώ πολυ

2 ειδικοί απάντησαν

  • Οχι.
    η γυναιλογικη εξεταση και ο υπερηχος δεν μπορουν να προκαλεσουν κατι τετοιο (υγρο) εκτος εαν υπηρχε καποια ευμεγεθης κυστη που εσπασε κατα την εξεταση (εξαιρετικα ασυνηθες και θα γνωριζατε για την υπαρη κυστης αφου σας εξετασαν).
    Το φουσκωμα και η ενοχληση μπορει να ειναι λογω της καθεαυτου εξετασης (σπανια) ή πιο συχα ασχετης αιτιολογιας (πχ γαστρεντερικο συστημα)

    Ξυνός Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Όχι σε καμία περίπτωση. Το πιο πιθανό είναι ότι έχετε τα φουσκωματα λόγο του ότι πλησιάζετε στην περίοδο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα