• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/04/2023

Καλησπέρα, τον Ιανουάριο δεν μπορούσα ξαφνικά να πάρω βαθιά ανάσα και μετά από καποιεσ μέρες απευθύνθηκα σε καρδιολόγο. Έκανα υπέρηχο και καρδιογράφημα και δεν μου βρήκε τίποτα. Βάλαμε χολτερ και εντοπίστηκε εστίαση κολπική ταχυκαρδία διαρκείας μιας ώρας . Μου έγραψε κονκορ των 2,5 αλλά μου κατέβαζε πολύ την πίεση και ξεκίνησα το inderal των 10 . Από τότε έχω εμφανίσει πολλές φορές επεισόδια ταχυκαρδίας σε κατάσταση ηρεμίας. Δεν ξέρω τι να κάνω , φοβάμαι πολύ. Είμαι μόνο 19 χρονων. Τι μου προτείνεται; Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις αίματος

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα, η αρρυθμία που έχετε ειναι καλοήθης αλλά αρκετά ενοχλητική. Ο περιορισμός της χαμηλής πίεσης σίγουρα δυσκολεύει τη χορήγηση αντιαρρυθμικων φαρμάκων όποτε ίσως να χρειαστεί να δοκιμαστούν κάποια παρόμοια φάρμακα που θα περιορίσουν τις αρρυθμίες χωρίς να ρίχνουν αισθητά την πίεση.

    Ηλιόπουλος Νικόλαος

    Καρδιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Εστιακή κολπική ταχυκαρδία στο 90% δεν ανταποκρίνεται στους b blockers, εκτός κι αν είναι κολποκοιλιακης επανεισόδου.
    Αν έχετε εμφανίσει αλλά επεισόδια δεν είναι αποδεδειγμένα εστιακή κολπική ταχυκαρδία.
    Αν είναι πανομοιότυπα θέλετε τροποποίηση αγωγής.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα. Θα πρότεινα να συναντήσετε έναν ηλεκτροφυσιολόγο (καρδιολόγο με εξειδίκευση στις αρρυθμίες), μαζί με όλες τις εξετάσεις και καταγραφές ρυθμού που έχετε κάνει για να σας συμβουλεύσει για τα επόμενα βήματα. Υπάρχουν συνήθεις μορφές κολπικών ταχυκαρδιών που καταλύονται (ablation) αποτελεσματικά (όπως AVNRT), ενώ η δράση των φαρμάκων είναι αρκετά περιορισμένη.
    Καταλαβαίνω οτι οι ταχυπαλμίες αυτές μπορεί να βιώνονται άσχημα, αλλά συνήθως είναι καλοήθεις. Εφόσον έρχονται τόσο συχνά και σας ανησυχούν σε αυτό το βαθμό, μην το καθυστερείτε περισσότερο.

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Επεμβατικη αντιμετωπιση της αρρυθμιας αν ειναι συχνη

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Εάν έχετε όντως κολπική ταχυκαρδία στην ηλικία σας, θα πρέπει να το αντιμετωπίσετε οριστικά ,ε ablation σε ηλεκτροφυσιολογικό εργαστήριο νοσοκομείου. Είναι εύκολο αι απλό. Είνια όμως κολπική ταχυκαρδία...;

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα. Υπάρχει δυνατότητα χρήσης και άλλων φαρμάκων, αλλά θα ήθελα να δω τη μορφή της ταχυκαρδίας στο χολτερ. Πάντως τα φάρμακα κάνουν μόνο καταστολή και οχι θεραπεία της κολπικής ταχυκαρδίας. Εαν είναι ενοχλητική, η μόνη οριστική θεραπεία είναι η κατάλυση (ablation)

    Αποστολόπουλος Θεόδωρος

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Καφέδες? Θυρεοειδής? "Ενεργειακά " αναψυκτικά? Κάλιο? Grape fruit? Coca coca?

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά