• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/03/2024

καλησπερα σας..θελω να μοιραστω μαζι σας ενα προβλημα υγειας που με ταλαιπωρει εδω και 3 μηνες σχεδον..ολα ξεκινησαν 1 ιανουαριου 2024. ενω καθομουν με την οικογενεια μου ξεκινησαν καποιες ζαλαδες και λιγα μουδιασματα στο κεφαλι...δεν εδωσα βαση για εκεινη την στιγμη, λεω περαστικο θα ειναι...περναει η ωρα πεφτω να κοιμηθω και ξεκινησε ολο αυτο ολο και να επιδεινωνεται σε ολη μου την δεξια πλευρα..ξεκινησα να ανησυχω..3 μηνες τωρα ειμαι μουδιασμενη σε ολη την δεξια μερια και αρεα και που γινονται καποιες αλλαγες στα μουδιασματα και μεταφερονται στην αριστερη πλευρα..απο τα συμπτωματα που σας γραφω η πρωτη μας σκεψη παει σε σκληρηση καταπλακας...εχω κανει τις ακολουθες εξετασεις..ολες οι εξετασεις που θα σας αναφερω ειναι απο εντολη ιατρων.. 1) μαγνητικη εγκεφαλου-φυσιολογικη 2) μαγνητικη αυχενα- φυσιολογικη 3) μαγνητικη σπονδυλικης στηλης-θωρακικης μοιρας και νωτιαιου μυελου χωρις ευρηματα--φυσιολογικη 4) αιματολογικες εξετασεις ολα καλα εκτος απο βιταμινη D σοβαρη ελλειψη 8,20. 5) ηλεκτροφορηση πρωτεΪνων ορου-φυσιολογικες 6)βιοχημικες εξετασεις (ALP) (CPK) καλιο ορου(Κ) νατριο ορου(Νa) φυσιολογικα ολα 7) ορολογικη εξεταση crp 1,48mg φυσιολογικη μαζι με TKE 11mm/h φυσιολογικη καi αυτη.. 8) ανοσολογικες εξετασεις αντισωματων ολα φυσιολογικα. 9) μοριακη ανιχνευση του αντιγονου HLA-B27 αποτελεσμα μη ανιχνευσιμο 10) καμπυλη ζαχαρου φυσιολογικη ..ολα αυτα τα εχψ κανει μετα απο εντολη ιατρου και μεχρι στιγμησ δεν εχω διαγνωση...κοιμαμαι και ξυπναω απο τους πονους, εχουν υποχωρησει τα μουδιασματα στα περισσοτερα σημεια του σωμματος και νιωθω μονιμα ενα καυστικο αλγχος το οποιο ξεκιναει απο χαμηλα στα ισχεια και κατεβαινει προσ τα κατω στο σημειο του τετρακεφαλου πισω απο το γονατο στο καλαμι και μεχρι και το πελμα..ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ

2 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρότεινα κάτι τραβηγμένο αλλά ίσως βοηθήσει.Ψυχιατρική εκτίμηση και μετά βελονισμός.Ρευματολογικη εξεταση επισης

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να συνεργαστείτε με νευρολογο.
    Σίγουρα η διόρθωση της βιταμίνης D αν έχει αποτελέσματα μπορεί να είναι μια πιθανή αιτία.
    Νευρολογική παρακολούθηση χρειάζεται κ ενδεχομένως ηλεκτροφυσιολογικος έλεγχος (ηλεκτρομυογραφημα)

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος