• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/05/2023

Η ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους εφόσον επηρεάζει την πηξη του αίματος,εάν κάποιος την παίρνει προληπτικά στο α τρίμηνο εφόσον οι εξετάσεις πήξης αίματος είναι φυσιολογικές γιατί τη χορηγούν;για να επηρεάσει τις φυσιολογικές τιμές;μπορεί να δημιουργήσει όντως κάποιο πρόβλημα στην πήξη όταν δεν υπάρχει πρόβλημα;και επίσης εφόσον επηρεάζει την κυκλοφορία του αίματος δεν επηρεάζει το κυκλοφορικό σύστημα το εμβρύου;και ποιος εγγυάται ότι είναι ασφαλή για τα έμβρυα;αφού λένε στο α τρίμηνο που γίνεται οργανογενεση απαγορεύονται τα φάρμακα και ότι στην ιατρική τίποτα δεν είναι απολύτως ασφαλές.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να υπάρχει ιατρική ένδειξη για να την πάρεις

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Με μελέτες που έχουν γίνει ακριβώς έχει αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε για την έγκυο ούτε για το έμβρυο. Για να απαντήσουμε για τη συγκεκριμένη περίπτωση χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εάν κρίνεται απαραίτητη η χορήγηση από τον θεράποντα ιατρό, μπορούν να χορηγηθούν στην εγκυμοσύνη

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Επηρεάζει ( επειδή η δοσολογία είναι μικρή μόνο για πρόληψη ) μόνο άτομα με προδιάθεση , διαφορετικά δεν επηρεάζει τίποτα , επίσης δεν διαπερνά τον πλακούντα επομένως δεν επηρεάζει το έμβρυο Επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ! Μόνο να βοηθήσει μπορεί με το να μη αφήνει να δημιουργηθούν μικρό θρόμβοι στον πλακούντα !

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Η χαμηλού μοριακού βάρους ηπαρίνες είναι απόλυτα ασφαλείς κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βοηθούν στην καλή κυκλοφορία του αίματος μεταξύ μητέρας και εμβρύου και στην αποφυγή θρομβωσεων στη μητέρα. Δεν επηρεάζουν τις τιμές πήξης, έχουν άλλο μηχανισμό δράσης. Αν ο γυναικολόγος σας είπε ότι έχετε ένδειξη να τις λάβετε, τότε να τις λάβετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα