• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να κάνω laser στα μάτια, οπότε και πραγματοποίησα προεγχειρητικό έλεγχο, στον οποίο η γνωμάτευση ήταν αστιγματισμός και μυωπία. Για να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, στον δεύτερο προεγχειρητικό, ο γιατρός αφού με εξέτασε και διαπίστωσε αστιγματισμό και μυωπία, χρησιμοποίησε κάποιες σταγόνες, και 20 λεπτά αργότερα που επανέλαβε τις εξετάσεις, μου είπε πως τελικά έχω υπερμετρωπία και όχι μυωπία, και πως η εξέταση μετά από τις σταγόνες (η οποία δεν έγινε στον πρώτο προεγχειρητικό) είναι απαραίτητη πριν την επέμβαση. Είναι απολύτως απαραίτητη η εξέταση μετά από τις σταγόνες, και γίνεται η παρουσία υπερμετρωπίας να εμφανίζει στις εξετάσεις μυωπία χωρίς να υπάρχει; Τέλος, μια λανθασμένη γνωμάτευση, πόσο επηρεάζει το αποτέλεσμα της επέμβασης;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η εξέταση με σταγόνες (κυκλοπληγία) ειναι απόλυτα απαραίτητη για τη διενέργεια του laser καθώς μπορεί το μάτι, ειδικά σε νέους, να δείχνει ψεύτικα υψηλούς βαθμούς μυωπίας λόγω ενασχόλησης για πολύ ώρα με κινητό για παράδειγμα. Είναι από τις βασικότερες εξετάσεις καθώς με βάση αυτήν την εξέταση προγραμματίζουμε το μηχάνημα που θα κανει το laser.

    Σιδηρόπουλος Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Αλεξάνδρεια

  • Η πλήρης διάθλαση προσδιορίζεται μόνο μετά από σταγόνες για κύκλοπληγία. Μπορεί οι υπερμετρωπικοι βαθμοί να δείξουν πλασματικούς μυωπικούς βαθμούς, λόγου σπασμούς της προσαρμογής.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καλησπερα σας Ο προεγχειρητικος ελεχγος περιλαμβάνει την κυκλοπληγία δηλαδή τις σταγόνες που πρέπει να περίμενετε και να ξαναμετρηθητε . Φυσικά και επηρεάζεται το αποτέλεσμα της επέμβασης .

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Σίγουρα θα χρειαστείτε και Τρίτη γνωμάτευση

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Πολύ πιθανόν.
    Σε νέα άτομα το μηχάνημα κάποιες φορές δείχνει περισσότερη μυωπία.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ειναι απαραιτητη η χρηση σταγονων και εαν δεν γινει τοτε θα εχετε κακο αποτελεσμα!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η εξεταση με σταγονες, δηλαδη η κυκλοπληγικη διαθλαση ειναι απαραιτητη προκειμενου να διαπιστωθει η πραγματικη διαθλαστικη κατασταση του οφθαλμου που προκειται να υποβληθει σε διαθλαστικο χειρουργειο. Το οτι η αρχικη εξεταση , εδειξε μυωπια , δεν σημαινει οτι ηταν λανθασμενη αφου πιθανο αυτη να ειναι η τρεχουσα λειτουργικη διαθλαστικη κατασταση του οφθαλμου (manifest reftaction ) , και το φαινομενο δηλαδη ενω εχει στην πραγματικοτητα υπερμετρωπια να εμφανιζει στην αρχικη μετρηση μυωπια, σε σπασμο προσαρμογης , η λεγομενη ψευδομυωπια. Το τι βαθμους τελικα θα διορθωσει ο χειρουργος με το laser ειναι συνδιασμος αρκετων παραγοντων , οπως η ηλικια... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Η εξεταση με σταγονες ειναι απαραιτητη πριν την επεμβαση, υπαρχει πιθανοτητα λογω σπασμου προσαρμογης η μικρη υπερμετρωπία να παρουσιαζεται σαν χαμηλη μυωπία, το 50% της επιτυχιας του χειρουργειου laser βασιζεται στους προεγχειρητικους ελεγχους

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός