• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 29/12/2023

Kαλησπερα σας,εδω και αρκετα χρονια αντιμετωπιζω προβληματα κοινωνικοποιησης,απο την παιδικη ηλικια δεν ειχα παρεες,δεν ειχα φιλους σταθερους,απο τα 15 ετη αρχισα να κλεινομαι στον εαυτο μου και να απομονωνομαι,να μην αισθανομαι ανετα με την πολυκοσμια,να μην νιωθω αποδεκτος απο τον περιγυρο μου. Η εσωστρεφεια,η ντροπαλοτητα,η ανασφαλεια,ο φοβος,το γενικευμενο αγχος ειναι στοιχεια της προσωπικοτητας μου και δεν μου επετρεπαν να εχω την προσωπικη αναπτυξη που θα επιθυμουσα ως ατομο.Το οικογενειακο περιβαλλον αποτελειται απο εναν ισχυρογνωμων και αυστηρο πατερα,απο μια υπερκριτικη μητερα προς εμενα,ουτε αυτες οι συμπεριφορες βοηθησαν πιστευω. Απο τα 20 ηδη αρχισα να εχω αισθηματα κατωτεροτητας,να νιωθω αποτυχημενος στη ζωη,στις σπουδες μου,μονος και αβοηθητος αφου κανεις δεν ηταν εκει να καταλαβει τις συναισθηματικες αναγκες που ειχα,χαμηλη αυτοεκτιμηση,χαμηλη αυτοπεποιθηση,αρνητικοτητα και αρνητικα η καταπιεσμενα συναισθηματα,δεν μπορουσα να πω ευκολα οχι,δεν μπορουσα να εκφραστω,ευαισθησια στην αρνητικη κριτικη η γνωμη των αλλων. Στα 35 μου χρονια,μενω με τους γονεις ακομη,δεν με γεμιζει κατι στη ζωη,χωρις φιλους η συντροφικοτητα,δεν με γεμιζει κατι στη ζωη,νιωθω πως εχω σχεδον παραιτηθει απο την διεκδικηση της ζωης,των ονειρων,των στοχων εκεινων που θα μου προσφεραν καποια ευχαριστηση η συναισθηματα ικανοποιησης και χαρας,βλεπω και συγκρινω τον εαυτο μου με τους αλλους και δεν μπορω να εχω μια φυσιολογικη ζωη οπως αυτοι χωρις να γνωριζω τον ακριβη λογο που συμβαινει αυτο. Δυστυχως εχει βρεθει σε εναν τοιχο μπροστα μου και δεν ξερω πως να ξεπερασω τα εμποδια,να μην αφηνω το παρελθον να με επηρεαζει στο παρον και να προχωρησω μπροστα. Οι ειδικοι τι θεωρουν πως θα μπορουσε να βοηθησει αυτη την κατασταση να βγει απο το τελμα?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Περιγράψατε αρκετά στοιχεία της προσωπικότητας σας. Αναρωτιέμαι αν γνωρίζετε τι είναι η προσωπικότητα. Πότε και από ποιούς αναπτύχθηκε η δική σας? Είναι αμετάκλητη?
    Θέλετε όντως να βγείτε από αυτό το τέλμα, όπως το περιγράφετε?

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Περιγράφεται πολύ καλά τον λόγο που βρίσκεστε σε αυτή την κατάσταση. Κάθε άνθρωπος στη θέση σας, θα είχε παρόμοια συναισθήματα. Ζείτε μέχρι σήμερα με τους γονείς σας που έχουν παίξει καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση όλων αυτών των στοιχείων που σας παιδεύουν. Ένας αυταρχικός και ισχυρογνώμων πατέρας σε συνδυασμό με μια υπέρ- επικριτική μητέρα είναι συνταγή για άγχος, ανασφάλεια, φόβο, αίσθημα μειονεξίας και αποτυχίας. Μπορεί να είστε ενήλικας πια, αλλά έχουν διαμορφώσει τον τρόπο που αντιλαμβάνεστε τον κόσμο και τον εαυτό σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει πολύ να διαχειριστείτε αυτόν τον τοίχο και να απεμπλακείτε πρακτικά και συναισθηματικά ... Διάβασε περισσότερα

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια