• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/08/2023

Καλησπερα σας, βγηκε η ιστοδιερεύνηση μας και γραφει οτι ιστολογικα αναγνωριζεται εικονα πλακωδος καρκινωματος δερματος καλης διαφοροποιησης κι ότι το νεόπλασμα διηθει το δικτυωτο χόριο και επεκτεινεται στον υποδοριο ιστο. Η αλλοιωση φθανει στο ενα πλαγιο και στο κατα βαθος χειρουργικο οριο εκτομης. Το αλλο πλαγιο χειρουργικο οριο ειναι ελευθερο. Μπορειτε με λιγα λογια να εξηγησετε τι σημαινουν ολα αυτα; Μετα απο μια τετοια διαγνωση, ποιος ειναι ο προτιμοτερος τροπος να συνεχισουμε.Να απευθυνθουμε στον παθολογο μας, ή να βρουμε καποιον δερματολογο; Eυχαριστω εκ των προτερων.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Σημαινει οτι πρεπει να χειρουργηθειτε. Ειναι καρκινος με καλη πμως διαφοροποιηση. Βρειτε χειρουργο που να ασχολειται με δερματοχειρουργικη. Συνηθως οι πλαστικοι χειρουργοι κανουν τετοιες επρμβασεις. Αν θελετε δημοσιο νοσοκομειο πηγαινετε στο Ανδρεας Συγγρος στο τμημα Πλαστικης Χειρουργικης

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ο παθολόγος δεν μπορεί να βοηθήσει καθώς το πιθανότερο είναι να χρειαστούν κάποιοι κύκλοι χημειο η ανοσοθεραπείας. Καλύτερα να επισκεφθείτε κάποιο δερματολόγο με σχετική εμπειρία.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια