• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 02/03/2024

Καλησπέρα σας το τελευταίο δίμηνο απο αρχες ιανουαριου έχω μούδιασμα στο αριστερό χέρι αριστερό πόδι μυρμήγκιασμα θα το έλεγα πάνε έρχονται μερικές φορές κρατάνε και για ώρες πολλές φορές με πιάνει πόνος στην οσφυϊκή οπόταν πατάω Το πόδι νιώθω περίεργα τον μηρο μου πολυ αδυναμο με το αγγιγμα του χεριου ακομα περισσοτερο αδυναμο.. Επίσης και το αριστερό χέρι όταν φτιάχνω κάτι που προκαλεί αδυναμία στην παλάμη Και το πρόσωπο μου κάνει τραβήγματα με εκφράσεις όταν μιλάω ή όταν μασάω.. Να σημειώσω πως έχω κανει μαγνητική εγκεφάλου αυχενικής μοίρας θωρακικής μοίρας σπονδυλικής στήλης νωτιαίου μυελού και είναι όλα καθαρά, Εκανα μεσα Ιανουαριου Αιματολογικές εξετάσεις καλές έχω κάνει και ηλεκτροφόρηση πρωτεϊνών όρου φυσιολογικά,CRP φυσιολογική, Ανοσολογικες ενταξει,καμπυλη ζαχαρου φυσιολογικη. Επίσης έχω μερικές φορές σαν αυχενικο ιλιγγο Και διπλωπία στα γράμματα και τους αριθμούς στην τηλεόραση και στο κινητό μόνο, Όχι σε εικόνες και πρόσωπα!! Με έχουν δει νευρολόγοι Ωριλα ορθοπεδικοί Και παθολόγοι με βάση τις εξετάσεις μου μου είπαν δεν είναι κάτι παθολογικό όλη μου λενε αγχος φοβιας κ ψυχοσωματικά..

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δείτε το θέμα στη θεραπεία σας. Είναι σημαντικό να βοηθηθείτε να συνδέσετε τα ψυχοσωματικά συμπτώματα με τις αιτίες που σας τα δημιουργούν.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να σας δει κ ένας οφθαλμίατρος που να έχει κατάρτιση πάνω σε στραβισμους κ διπλωπίες αν βλέπετε διπλά

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Εξετασθειτε και απο οφθαλμιατρο για την διπλωπια σας

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα,
    Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια σειρά από συμπτώματα που σας ανησυχούν. Είναι θετικό που έχετε ήδη υποβληθεί σε μαγνητικές εξετάσεις και αιματολογικά τεστ, τα οποία δείχνουν καλά αποτελέσματα. Η αξιολόγηση από νευρολόγο, ορθοπεδικό και παθολόγο είναι σημαντική, αλλά όπως αναφέρουν, η κατάστασή σας μπορεί να οφείλεται σε αγχώδη και ψυχοσωματικά συμπτώματα.
    Σε αυτό το σημείο, η συμβουλή ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή μπορεί να βοηθήσει στην κατανόηση και διαχείριση των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Όλες οι εμπειρίες στη ζωή μας είναι καταχωρημένες στον εγκέφαλό μας, σε μια βάση δεδομένων ως "νευρονικά αποτυπώματα". Μοιάζει σαν να είμαστε μπορστά από μια τεράστια βιβλιοθήκη η οποία και αποτελεί αυτή τη βάση δεδομένων αλλά εμείς έχουμε πρόσβαση μόνο στο ένα ράφι. Το ράφι αυτό είναι η "συνειδητότητα" ενώ όλο το υπόλοιπο είναι το "ασύνειδο" μέρος στο οποίο δεν έχουμε πρόσβαση. Οι μη αντιληπτές αυτές πληροφορίες σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να παράγουν άγχος και στρες και αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε αλλά κυρίως το βιώνουμε μέσω σωματικών διεργασιών όπως το σφύξιμο στο στομάχι, πλάκωμα στο στ... Διάβασε περισσότερα

    Λοράνδος Επαμεινώνδας

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Αν έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις κ σας έχουν δει συνάδελφοι νευρολόγοι κ ορθοπαιδικοι , δε θα ήταν λάθος να συμβουλευτείτε κ έναν ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα,

    Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια σειρά από συμπτώματα που αφορούν το αριστερό σας χέρι, το αριστερό σας πόδι και άλλες περιοχές του σώματός σας. Είναι κατανοητό ότι αυτές οι αισθήσεις σας προκαλούν αγωνία και αβεβαιότητα σχετικά με την αιτία τους.

    Είναι θετικό ότι έχετε υποβληθεί σε εκτεταμένες ιατρικές εξετάσεις, συμπεριλαμβανομένων μαγνητικών τομογραφιών και εξετάσεων αίματος, οι οποίες έχουν αποκλείσει την οργανική αιτία. Ωστόσο, μπορώ να κατανοήσω την απογοήτευση και τη σύγχυσή σας για το γεγονός ότι εξακολουθείτε να βιώνετε αυτά τα συμπτώματα παρά τις ιατρικές διαβεβαιώσεις.

    Η πιθανότητα αυτά τα συμπτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια