• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/11/2023

Καλησπέρα σας. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν πιο στοχευμένος. Άνδρας 21 ετών με παλαιότερες διαγνώσεις διαταραχών άγχους (γενικευμένη αγχώδης διαταραχή, διαταραχή πανικού, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, φοβίες). Οικογενειακό ιστορικό με διαταραχές άγχους και κατάθλιψη. Εδώ και 2 χρόνια παρατηρώ τρομακτικές μεταβολές σε επίπεδο συναισθήματος, διάθεσης, ενέργειας. Συνειδητοποιώ πλέον ότι παρόμοιες μεταβολές είχα και κατά την εφηβική ηλικία. Παρουσιάζω σχεδόν όλα τα συμπτώματα της διπολικής διαταραχής και της οριακής διαταραχής προσωπικότητας. Έχω επισκεφτεί 3 ειδικούς συνολικά και κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι έχω, πέρα από τις διαταραχές άγχους που τις διέγνωσαν όλοι. Έχω λάβει διαφορετικά φάρμακα μέχρι στιγμής, αλλά κανένα δεν μπορεί να επιλύσει όλα μου τα συμπτώματα. Με βενζοδιαζεπίνες (xanax, tavor) μου υποχωρούν τα περισσότερα συμπτώματα άγχους και κοιμάμαι ευκολότερα, όμως δεν λύνονται τα υπόλοιπα ζητήματα και παρατηρώ παράξενες αντιδράσεις (ευφορία, θυμός, επιθετικότητα, θλίψη) . Με αντικαταθλιπτικό (cipralex) παρουσίασα δραματική αύξηση βάρους (20 κιλά) και συμπτώματα υπομανίας αν όχι μανίας. Με αντιψυχωσικό (abilify) έπαθα απερίγραπτη καταστολή και το διέκοψα σε λίγες ημέρες. 1) Ποια από τις δύο διαταραχές είναι πιθανότερο να έχω; 2) Υπάρχει περίπτωση να συνυπάρχει διπολική διαταραχή και οριακή διαταραχή προσωπικότητας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Σε πολλές περιπτώσεις η διπολική διάταραχη και η οριακή διαταραχή μπορει να συνυπάρχουν ή να είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαχωριστούν καθώς χρειάζεται συνήθως μακροχρόνια παρακολούθηση για την αποσαφήνιση . Επίσης πολύ συχνά η εύρεση της κατάλληλης θεραπείας μπορεί να ειναι χρονοβόρα, λόγω παρενεργειών. Το σημαντικότερο είναι η επιλογή ενός έμπιστου θεραπευτή και η συνεργασία για την αντιμετωπίση των παραπάνω προβλημάτων.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Νομίζω να μείνετε σε ένα ψυχίατρο για αρκετό διάστημα, να σας παρακολουθήσει συστηματικά, να δοκιμαστούν θεραπείες και να δείτε ποια σας βοηθάει περισσότερο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός