• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Καλησπερα σας, Κάθε πρωί που ξυπνάω παω τουαλετα και ενώ πλενομαι με ακολουθεί μια άσχημη μυρωδιά κοπρανων…. Όσους ανθρώπους ρωτάω δεν τους μυρίζει κατι αλλα δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν σχολιάσει «τι μυρίζει τόσο άσχημα» στο γραφείο που δουλεύω…. Εχω παρει την άποψη από δυο γαστρεντερολόγους… ο πρώτος μου μου έδωσε rifacol και προβιοτικά και αφού δεν μου έκαναν τίποτα μου είπε να πάω σε γυναικολόγο και ενδοκρινολόγο Ο γυναικολόγος μετά το τεστ παπ μου είπε ότι είμαι πεντακάθαρη Η ενδοκρινολόγος μετά τις απαραίτητες εξετάσεις βρήκε Χασιμοτο, έλλειψη Β12 και D3 οπότε παίρνω κανονικά τα χάπια μου Ο Δεύτερος Γαστρεντερολόγος μου έκανε πάλι εξετάσεις αίματος και αυτοάνοσων νοσημάτων. Όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές εκτός το ότι εχω και χοληστερίνη. Μου έκανε κολονοσκόπηση που το μόνο που βρήκε την παρουσία λίγων λεμφοζιδιακων αθροισεων το οποίο μου είπε δεν είναι κατι ανησυχητικό ότι μπορεί να εμφανίσω κατι σε 10 χρόνια, μπορει και ποτέ… Ο ίδιος με παρότρυνε να πάω σε έναν νευρολόγο (αν και δεν εχω κατι άλλο εκτός από την οσμή αυτή, διότι χτυπάει και σε αλλα νευρα όχι μόνο αυτά της μύτης, μου είπε ο ίδιος ο γιατρός ) ή σε έναν ψυχολόγο…. Υπάρχει κατι άλλο που θα μπορούσα να ψάξω με εξετάσεις;; Γίνεται να έχω πιεστεί τόσο πολύ που να μυριζω τον εαυτό μου έτσι άσχημα;;;;;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλλιεργεια κοπρανων , αν συγκατοικείτε με ζωα, έχετε κάνει? Πολλά φάρμακα που μπορεί να παίρνετε πιθανώς να επηρεάζουν την σύνθεση των κοπράνων σας και να γίνονται δύσοσμα. Μήπως παιρνετε πολλά φάρμακα? Βιταμίνες , συμπληρώματα?

    Τριάντη Βασιλική

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Χαλάνδρι

  • Αν μυρίζετε και στους άλλους τότε κάτι τρέχει.
    Αν όχι ηρεμήστε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι