• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

Καλησπέρα σας, αισθάνομαι μια ενόχληση όχι όμως έντονο πόνο. Στον δεξί προσαγωγό μου και για να γίνω όσο πιο συγκεκριμένη μπορώ: στους λεμφαδένες δεξία στη βουβωνική χώρα μέχρι δεξία του αιδοίου μου και στο πόδι. Συνήθως το νιώθω όταν σκύψω ή όταν πάω να κάτσω. Αυτό απλά ξεκίνησε μια μέρα, νόμιζα ότι ήταν πιάσιμο αλλά πάει και έρχεται από το καλοκαίρι. Δεν γνωρίζω εάν σχετίζεται αυτό αλλά έχω και ενα πρήξιμο πιο ψηλά στο δεξί κάτω μέρος της κοιλιάς για το οποίο έχω κάνει εξετάσεις και έδειξε ότι δεν είναι κήλη ή μυϊκό τραύμα. Ο γιατρός μου είπε να το αφήσω δεν κατευθύνθηκα για να κάνω κάτι. Επίσης, μου είπαν ότι έχω σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και καθώς είμαι 26 χρονών και δεν έχω σοβαρά συμπτώματα (αίμα στα κόπρανα κλπ.) ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κολονοσκόπηση.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε ενδέχεται να προκαλούνται απο κάποια παθολογική κατάσταση στην μεση σας καθώς η κινητικότητα και η γενική αισθητικοτητα του κάτω ακρου ελέγχονται απο το οσφυικο και το ιερό πλέγμα. Συγκεκριμένα με την περιγραφή στην κατανομή των ενοχλήσεων οπως αυτα αναφέρονται παραπάνω ενδεχεται να εμπλέκεται το αιδιομηρικο νευρο (Ο1-Ο2).
    Δεν αποκλείονται ωστόσο αλλες παθήσεις που για να αποκλειστούν χρειάζεται να γινει κλινική συνεκτίμηση.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Ακτινογραφία στα ισχίο και εξεταση από ορθοπαιδικο.Αν κρίνει αυτός ίσως και μαγνητικη στο ισχιο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Να σας δει κάποιος ορθοπαιδικός για να εξετάσει τα ισχία σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Αν τα συμπτώματα επιμένουν εδώ και καιρό θα ήταν καλύτερα να γίνει μια περαιτέρω διερεύνηση με MRI λεκάνης και σε συνδυασμό με τη κλινική συνεκτίμηση του αποτελέσματος να υπάρχει μια καλύτερη εικόνα αν το πρόβλημα είναι μυοσκελετικό η από το γαστρεντερικό κτλ .

    Βεζυργιάννης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεστε να σας δει ορθοπαιδικός να σας εξετάσει πιθανόν να χρειαστείτε απεικονιστική μελέτη για να καταλήξουμε σε πιθανή διάγνωση και θεραπεία.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.
    Υπάρχει πιθανότητα αυτή η ενόχληση να προέρχεται από την οσφυική μοίρα της σπονδυλικής στήλης. Αλλά για μια πιο σίγουρη εκτίμηση χρειάζεται μια ενδελεχής κλινική εξέταση.
    Με εκτίμηση,
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά