• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/01/2024

Καλησπέρα! Όταν βουρτσιζω τα δόντια μου δεν παρατηρώ αίμα όταν φτύνω .Όταν όμως πάω στα ούλα και τα "ξύνω" με την οδοντόβουρτσα ματώνουν...είναι λογικό? Ρχω να κάνω καθαρισμό κάτι λίγα χρόνια αλλά δεν βλέπω να υπάρχει πέτρα γύρω από τα δόντια για να χρειάζεται

14 ειδικοί απάντησαν

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΔΕΝ ΜΑΤΩΝΟΥΝ. ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΑΤΩΝΟΥΝ ΛΟΓΩ ΟΥΛΙΤΙΔΑΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Η αιμορραγία στα ούλα οφείλεται στην ουλίτιδα, μια φλεγμονώδη κατάσταση που θεραπεύεται εύκολα με καθαρισμό και ριζικές αποξέσεις. Η τρυγία, ή κατά κόσμον πέτρα, συχνά δεν είναι εμφανής είτε διότι βρίσκεται υποουλικά είτε διότι έχει ίδιο χρώμα με αυτό των δοντιών. Σε κάθε περίπτωση προτείνεται μια επίσκεψη στο οδοντιατρείο για έναν έλεγχο, επίσκεψη που πρέπει να γίνεται σε ετήσια βάση.

    Με εκτίμηση
    LoveSmile

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • ο καθαρισμός των δοντιών καλό είναι να πραγματοποιείται κάθε 6 μήνες το ελάχιστο.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καταρχάς, πέτρα υπάρχει, κι ας μην φαίνεται. Επίσης, κι αν ακόμη υποθέσουμε, πως δεν υπάρχει πέτρα, υπάρχει το υπόβαθρο της, η μικροβιακή πλάκα, η οποία πρέπει να αφαιρεθεί. Το σύμπτωμα που περιγράφετε, είναι χαρακτηριστικό, της ουλίτιδας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Δεν ειναι λογικο. Το ότι δεν υπαρχει πέτρα δεν σημαίνει ότι η υγεία των ούλων είναι και καλή. Γι αυτο ματωνουν. Καλύτερα να σας δει κάποιος.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Γενικά καθάρισμα είναι περιοδικά απαραίτητο όχι μόνο για τη πέτρα που φαίνεται αλλά και αυτή που δε φαίνεται αλλά κυρίως για να ελέγχουμε για αρχομενες παθήσεις όπως μια τερηδόνα που έχει ξεκινήσει και δεν έχει ακόμα μεγάλη έκταση. Γενικά η αιμορραγία των ούλων είναι ενδεικτική της ουλίτιδας αλλά αν δε χρησιμοποιείται μαλακή και σούπερ μαλακή βούρτσα και τρίβετε με δύναμη ίσως είναι και αποτέλεσμα απλού τραυματισμού τους που προκαλεί βέβαια και πρόβλημα ακριβώς λόγω αυτού του τραυματισμού

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα σας. Η "πέτρα" πολλές φορές βρίσκεται υποουλικα, δηλαδή κάτω από τα ούλα, προκαλώντας την φλεγμονή των ούλων κ κατ' επέκταση την αιμορραγία αυτών κατά το βούρτσισμα στην περιοχή. Χρειάζεται λοιπόν ένας υποουλικος καθαρισμός κ στην συνέχεια πολλή καλή στοματική υγιεινή στο σπίτι. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν τα τριβετε με δυναμη ειναι λογικο να ματωσουν.δεν ειναι ευκολο απο μονος σας να διακρινετε αν υπαρχει πετρα.αυτο μονο ο οδοντιατρος μπορει να το διαπιστωσει με σιγουρια.καλυτερα να τον επισκεφτειτε.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εχετε ουλιτιδα απ'ο,τι φαινεται,σογουρα θα χρειαστειτε καθαρισμο,ο οποιος πρεπει να γινεται σιγουρα δυο φορες ετησιως

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειάζεστε καθαρισμό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλό είναι να κάνετε μια θεραπεία ουλίτιδας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μπορεί η πέτρα να είναι κάτω από τα ούλα, μπορεί να υπάρχει μόνο οδοντική πλάκα που είναι μαλακιά αλλά μπορεί να προκαλέσει μάτωμα των ούλων. Γι΄αυτό λέμε ότι κατά μέσον όρο χρειάζεται καθαρισμός επαγγελματικός κάθε 6 μήνες. Επίσης μεγάλη σημασία έχει πώς γίνεται το βούρτσισμα για να γίνεται σωστός καθαρισμός! Πάντα όμως πρέπει να βουρτσίζονται και τα ούλα!!

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα, αρχικά καλό είναι να κάνετε καθαρισμό τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο ακόμα κ αν δεν έχετε πέτρα, καθώς σίγουρα θα έχετε φλεγμονή.
    επίσης , όταν ασκείτε πίεση κ "ξύνετε" τα ούλα σας το αίμα είναι αναμενομένο αλλά όχι επιθυμητό . Αντίθετα η αιμορραγία είναι αποτέλεσμα μηχανικού τραυματισμού και στο μέλλον καλό θα είναι να αποφεύγετε αυτή την διαδικασία

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει ουλίτιδα και χρειάζεται καθαρισμός εφόσον έχετε και τόσα χρόνια να κάνετε. Πρέπει καθε 6 μήνες καθαρισμός.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό