• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

Καλησπέρα. Μου χορηγήθηκε αντιβίωση κινολονων (tavanic) για το ελικοβακτηριο του πυλωρου. Μετά το τέλος της θεραπείας και εδώ και ένα μήνα έχω πολλαπλές τενοντίτιδες από ψηλά στον αυχένα έως τα πέλματα των ποδιών και τα δάχτυλα των χεριών, αφόρητους πόνους σε όλο το σώμα και όλους τους μύες και τις αρθρώσεις. Έχω επισκεφτεί παθολογους, νευρολόγους και ορθοπεδικους, έχω κάνει όλες τις αιματολογικες και ήταν καλές, έχω κάνει φυσιοθεραπειες χωρίς καμία βελτίωση. Η ζωη μου έχει καταστραφεί, δεν μπορώ να εργαστώ και είμαι ανήμπορη να κάνω οτιδήποτε. Γνωρίζει κανείς εάν και ποτέ θα περάσουν αυτές οι παρενέργειες;

9 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΕΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΟΛΟΝΗ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα ναι περνάνε αυτά τα συμπτώματα,είναι παροδικές οι παρενέργειες! Δεν χρειάζεται να παίρνετε τρέχετε στους γιατρούς,καμία φυσικοθεραπεία που και που και κυρίως καθοδήγηση για ήπιες ασκήσεις και αντιμετώπισης του πόνου και θα φύγει.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • ΛΑΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΙΚΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ!
    ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΡΑΤΟΥΝ 2-3 ΜΗΝΕΣ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Καλημέρα...κάποιες φορές μετά από ισχυρές αντιβιωσεις έχουμε κάποιες παρενέργειες...από εμπειρία μπορώ να σας πω ότι σε ένα χρονικό διάστημα μέχρι ένα μήνα μπορείτε να έχετε επανέλθει...κάντε υπομονή...Αν όμως δείτε να συνεχίζουν μιλήστε ξανά με τον παθολόγο σας

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Οι κινολονες σχετίζονται με τενοντοπαθειες κ αυτόματες ρήξεις τενόντων , ιδίως του Αχιλλείου.
    Αυτό που περιγράφετε δεν είναι απαραίτητο να οφείλεται στην κινολονη.
    Θα έλεγα να δείτε κάποιο ρευματολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας αυτό που περιγράφετε μοιάζει με μορφή ινομυαλγιας , θεωρώ ότι με μια ολιστική προσέγγιση και εφαρμογή νεύρο θεραπείας μπορεί να υπάρξει μια βελτίωση των συμπτωμάτων

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Οι κινολόνες κάποιες φορές μπορούν να προκαλέσουν τενοντίτιδες. Συνήθως όμως δεν είναι τόσο εκτεταμένες, οπότε χρειάζεται να σας εξετάσει ρευματολόγος για να αποκλειστεί συστηματικό ρευματικό νόσημα. Στη διάθεσή σας

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι πολύ πιθανόν να έχετε βελτίωση με συστηματική φαρμακευτική αγωγή.
    Χρειάζεστε συγκεκριμένη εργαστηριακή μελέτη ιστορικό και φαρμακευτική αγωγή πιθανόν.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Κατ΄ αρχάς οι Κινολόνες μπορεί να προκαλέσουν τενοντοπάθειες και είναι απο τις γνωστές παρενέργειές τους. Το πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι να μιλήσετε με το γιατρό που σας χορήγησε την αντιβίωση ώστε ΚΑΙ να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα με το ελικοβακτηρίδιο αλλά ΚΑΙ να αποφύγετε τις ανεπιθύμητες ενέργειες των Κινολονών. Στο θέμα της αντιμετώπισης των τενοντοπαθειών, το πιο σημαντικό είναι να γνωρίζετε οτι πρέπει να γίνει λεπτομερής κλινική εξέταση και σχεδιασμός ενός απόλυτα εξατομικευμένου προγράμματος σταδιακής φόρτισης με ασκήσεις των τενόντων που πάσχουν. Με την επιφύλαξη οτι δεν έχω εικόνα της κατάστασής σας, ακούγεται λίγο περίεργο να ... Διάβασε περισσότερα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα