• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/01/2024

Καλησπέρα ,ηθελα να σας ρωτήσω,όταν βουρτσιζω τα δόντια μου δεν ματώνουν τα ούλα μου...όταν όμως βουρτσιζω σκέτα τα ούλα μου γίνονται κόκκινα ερεθίζονται και ματώνουν...είναι κάτι ανησηχητικο?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Πρεπει να βουρτσιζονται τα ουλα και αν βγαινει αιμα, ειναι καλο να βγαινει μεχρι να σταματησει μετα τη δευτερη τριτη φορα βουρτσισματος. Ειναι αιμα μολυσμενο και μας δειχνει οτι υπαρχει ουλιτιδα. Μολις σταματησει, είστε καλα, αλλά θα πρεπει να συνεχισετε το βουρτσιμα των ουλων και των δοντιων με μαλακη οδοντοβουρτσα

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Πιθανότατα βουρτσίζετε έντονα τα δόντια σας και τα τραυματίζετε, για αυτό ματώνουν. Προσπαθήστε να βουρτσίζετε με μαλακή οδοντόβουρτσα και πιο υπομονετικά.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Εάν τα ούλα είναι κόκκινα τότε φλεγμαινουν,υπάρχει ουλίτιδα,καθώς και όταν ματώνουν στο βούρτσισμα.Καλο θα ήταν να επισκεφθείτε οδοντίατρο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Εάν χρησιμοποιείτε μαλακή ή μέτρια οδοντόβουρτσα κ ασκείτε ήπια δύναμη, αυτο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει στα ούλα. Οπότε στην περίπτωση αυτή πιθανόν πρόκειται για κάποια ουλίτιδα. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πιθανον εχετε καποια μορφη ουλιτιδας κ καλο θα ηταν να επισκεφτειτε καποιον οδοντιατρο για αποτρυγωση/καθαρισμο κ ο,τι αλλο κρινει ο θεραπων.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μάλλον, έχετε κάποια φλεγμονή στα ούλα, θα πρέπει να σας δει γιατρός. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το ερωτημα σας δεν ειναι σαφες,Τι εννοειτε,βουρτσιζετε τα ουλα σας;Αν αυτο ισχυει,προκειται για μηχανικο τραυματισμο και πρεπει να το αποφευγετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μάλλον έχετε ουλίτιδα. Επισκεφτείτε τον γιατρό σας για καθαρισμό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Πιθανον να υπαρχει καποια φλεγμονη στα ουλα λογο πετρας που στην ουσια ειναι υπολειμματα γαγητου που συσσωρευονται στην ουλοδοντικη σχισμη .Τα ουλα δεν αναπνεουν και φλεγμενουν.Θα χρειαστει να πατε σε οδοντιατρο να σας δει και ενδεχομενως να κανεται και καποιο καθαρισμο.Προτεινεται καθαρισμος δοντιων καθε 6 μηνες

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι