• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/06/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΑΣ ΙΣΧΥΡΟΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΟΝΤΙ ΜΟΥ.. ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ Ο ΠΟΝΟΣ. ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΕΝΤΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΝΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΕΛΤΙΩΝΟΤΑΝ ΜΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΙ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΑΓΟΥΛΟ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ...ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΝΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑΛΓΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΨΑΞΙΜΟ.. ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ.. ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΝΕΥΡΑΛΓΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΑΤΑΓΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ? (ΦΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 2 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΦΟΡΗΤΟΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.. ΕΣΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας, πιθανο ειναι το δοντι που εχει το σφραγισμα να εχει επανατερηδονιστει,δηλαδη να εχει τερηδονιστει κατω απο το σφραγισμα και η τερηδονα να εχει φτασει βαθια κοντα στο νευρο και γι'αυτο ο εντονος πονος, βεβαια αυτο θα διαπιστωθει κλινικα με δοκιμασιες ζωτικοτητας πολφου, δηλαδη ο οδοντιατρος θα ελεγξει πως αντιδρα το δοντι στα κρυα ερεθισματα και στο ηλεκτρικο, επισης κλινικα και ακτινογραφικα θα διαπιστωθει αν υπαρχει επανατερηδονισμος του δοντιου και το ποσο βαθια ειναι η τερηδονα. Εφοσον διαπιστωθει αυτο το δοντι χρηζει ενδοδοντικης θεραπειας, δηλαδη απονευρωσης προκειμενου να ανακουφιστειτε απο τα συμπτωματα.

    Σαπουντζάκη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Γεια σας,συγγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω.Το πιθανοτερο προκειται περι πολφιτιδας,με πιθανοτητα να σας δωσει πρηξιμο.Θα χρειαστει απονευρωση.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ισως καποιο δοντι χρειαζεται απονευρωση και γι αυτο εχει εντονο πονο.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Απο την περιγραφή σας βγαίνει το συμπέρασμα ότι είναι κάποιο δόντι που θέλει απονεύρωση σημαντικό κριτήριο είναι ότι περνάει με το κρύο νερο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Ο πόνος που περιγράφετε παραπέμπει περισσότερο σε ευαισθησία του δοντιου. Μια μεγάλη παλιά εμφραξη μπορεί να κρύβει επανατερηδονισμο του δοντιου σε τέτοιο βάθος που να έχει προκαλέσει επιμολυνση του πολφου,άρα φλεγμονη και έντονο πόνο. Μια ακτινογραφία θα βοηθήσει στη διαγνωση,όπως επίσης η εκλεκτικη τοπικη αναισθησία αν γίνει τη στιγμή που εκδηλώνεται η ευαισθησία.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το οτι ανακουφιστηκατε με τον παγο ειναι ενδειξη πυωδους πολφιτιδας.λογικα το δοντι τωρα πια θα εχει νεκρωθει.η εκδηλωση της νευραλγιας του τριδυμου εχει αλλη "εικονα".κανονικα το δοντι θα πρεπει να υποστει ενδοδοντικη θεραπεια (απονευρωση).το φαρμακο που σας εβαλε προσωρινα δεν ειναι αρκετο για να ξεπεραστει το προβλημα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,το πιο πιθανό είναι να έχετε πολφίτιδα,φλεγμονή του νεύρου,οπότε χρειάζεται ενδοδοντική θεραπεία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΝΗ ΟΔΟΝΤΑΛΓΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΦΤΑΕΙ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ[ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ]

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Εφόσον το παγωμένο σας ανακουφίζε πολυ πιθανό να είναι κάποιο δόντιπου χρειάζεται απονεύρωση, καθώς αυτο που αναφέρεται εμφανίζεται σε χρόνια πυώδη πολφίτιδα.
    Εάν το σφράγισμα που έχετε κάνει, ήταν αρκετά "βαθύ" και κοντά στο νεύρο και είχε πονέσει στο παρελθόν στο παγωμένο, είμαστε σχεδόν σίγουροι οτι είναι αυτό και το υπαίτιο δόντι

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΛΓΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΟΝΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

    Γκολές Σπύρος

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Ο γιατρός σας θα το ψάξει περαιτέρω αν του αναφέρετε τον καινούργιο πόνο και θα δει πως θα συνεχίσει Όπως βλέπετε ξεκίνησε συντηρητικά στην αρχή και θα έβλεπε... Ευχαριστώ

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας. Η νευραλγία (συντριπτική πλειοψηφία εντοπισης στην κάτω γναθο) δεν αντιμετωπίζεται με κάποιο παυσίπονο και ο πόνος είναι όντως πολύ πολύ έντονος. Με βάση τα συμπτώματα που περιγράφετε, κάποιο δόντι της πλευράς εκείνης είχε πολφιτιδα (φλεγμονή του νεύρου) μετά από 2 ημέρες ήρθε η νέκρωση του πολφου (γι'αυτό και ανακουφιστήκατε διότι σταμάτησε να έχει αίσθηση το δόντι σας, άρα και πόνο). Για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση χρειάζεται κλινική εξέταση, ακτινογραφία του υπεύθυνου δοντιού και τεστ ζωτικότητας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ίσως χρειαστεί απονεύρωση το δόντι. Χρειάζεται ακτινογραφία και κλινική εξέταση για να πω με σιγουριά

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Απο την στιγμη που εβαλες παγο και ανακουφιστηκες το προβλημα ειναι ξεκαθαρα απο το δοντι,τα δοντια οταν ειναι στο τελευταιο σταδιο πολφιτιδας,δηλαδη λιγο πριν νεκρωθουν τοτε στο κρυο ανακουφιζονται,η διαγνωση μου λοιπον εμενα θα ηταν αν και με ρισκο επειδη δεν το εχω δει,πολφιτιδα και το δοντι θα πρεπει να απονευρωθει

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Υποψιάζομαι ότι το δόντι έχει νεκρωθεί και χρειάζεται απονεύρωση
    Κλινική και ακτινογραφικη εξέταση θα σας λύσει όλες τος απορίες

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ότι είναι φλεγμονή του πολφου και θέλει απονευρωση, πιθανότατα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Η νευραλγια συνήθως σταματά με την χρήση ισχυρών παυσιπονων.Εφοσον ο πόνος επανήλθε, το πιθανότερο είναι ο πονος να ριναι οδοντογενους προέλευσης οπότε θα πρέπει να προχωρήσετε σε έναν κλινικό και ακτινογραφικο ελεγχο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Χωρίς κλινική και ακτινογραφική εξέταση δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα αυτό

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια