• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/07/2023

Καλησπερα, εχω ενα θεματακι το οποιο με αγχωνει, λοιπονν εδω και κανα μηνα οταν ουρω και σκουπιζομαο τα ουρα στο χαρτι εχουν μια πρασινη αποχρωση, εκανα εξετασεις ουρων και δεν μου βρηκαν τιποτα , επειδη ομως συνεχιζε αυτο το πραγμα πηγα και σε γυναικολογο ο οποιος ελαβε δειγμα απτα τοιχωματα του κολπου μου και παλι ημουν καθαρη, οταν σκουπιζομαι ομως και συγκεκριμενα σε ωρες πρωινες που δεν εχω καταναλωσει νερο, τα υγρα πανω στο χαρτι εχουν παλι μια αποχρωση πρασινωπη….δεν ξερω τι ειναι και φοβαμαι μηπως εχει να κανει με κατι χειροτερο πχ νεφρα…θα μπορουσατε να με συμβουλευσετε παρακαλω; Να προσθεσω οτι αυτο τον καιρο κανω γυμναστικη και γενικοτερα τρωω πολυ πιο καθαρα προιοντα ….δεν ξερω αν δηλαδη αποβαλλω τοξινες και για αυτο το χρωμα των ουρων μερικες ωρες μεσα στην ημερα διαφερει, μπορει επισης να εχω λιγο καψιμο οταν ουρω αλλα τιποτα το επωδυνο και το εντονο….ευχαριστω εκ των προτερων..!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ ότι ανησυχείτε για την πράσινη απόχρωση που παρατηρείτε στο χαρτί όταν σκουπίζεστε μετά την ούρηση. Είναι όμως πολύ θετικό οτι έχετε ήδη κάνει εξετάσεις ούρων και κολπικού υγρού, και είναι καλά που αυτές οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό.
    Η πράσινη απόχρωση των ούρων μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Ένας από αυτούς είναι η διατροφή. Όταν καταναλώνετε τρόφιμα που περιέχουν φυσικά χρωστικά, όπως ορισμένα λαχανικά, μπορεί να παρατηρηθεί αλλαγή στο χρώμα των ούρων. Αυτό είναι συνήθως ακίνδυνο και δεν υπάρχει ανάγκη για ανησυχία. Μήπως έχετε αλλάξει κάτι στην διατροφή σας που να μπορεί να δικαιολογήσει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΑ...ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ( ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ)ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΕΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΑΙΡΕΤΑΙΡΩ ΕΛΕΓΧΟ.

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος