• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/10/2023

Καλησπέρα! Έχω εδώ και καιρό θέμα με το στομάχι συγκεκριμένα πόνο στο στομάχι που με χτυπάει πίσω στην πλάτη, όταν τρώω κάτι περνάει η ενόχληση (περίπου 6 μήνες-1 χρονο σε ενοχλητικό βαθμό).σε αυτό το διάστημα έκανα 2 "κρίσεις" στομαχοπονου που συνεπεσαν με κρυολόγημα ( απίστευτος πόνος π με καθήλωσε στο κρεβάτι σε εμβρυακη στάση για ώρες παρόλο που πήρα ένα μαλοξ και δεν βοήθησε καθολου) Άρχισα να λαμβάνω laprazol Fast tab για 2 βδομάδες και ήμουν μια χαρά έως ότου ένα πρωί σηκώθηκα ( πρώτη γκρίζα μερα του φθινοπώρου) και είχα τρομερές ζαλάδες σχεδόν ίλιγγο θα έλεγα κ αδυναμίες, έτσι το σταμάτησα μα 5-6 μέρες μετά επιστρέφουν τα συμπτώματα σιγά σιγά . Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής :1) θα μπορούσε η το σύμπτωμα αυτό να μην οφειλόταν στο λαπραζολ αλλά στον καιρό; η συνδιασμό και τον δύο; 2) μπορούν τα συμπτώματα να οφείλονται σε άγχος και όχι σε δωδεκαδακτυλικο έλκος ; 3) θα μπορούσε να ευθύνεται το ssri για αυτό το θέμα;(το λαμβάνω 1.5 χρόνο σχεδόν) Υ.γ από φάρμακα λαμβάνω καθημερα μονο 1 + 0.5 entact 10mg Το επάγγελμα μου είναι δουλειά γραφείου με έντονα αρώματα κ επίσης καπνίζω αρκετά... Υ.γ2 φοβαμαι λίγο την γαστροσκόπηση γι'αυτό και απευθύνω το ερώτημα εδω Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

2 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να δώσετε λύση στο πρόβλημα σας. Να κάνετε οπωσδήποτε την γαστροσκόπηση ώστε να πάρετε μια σωστή θεραπεία για τα προβλήματα σας, αντί να παίρνετε φάρμακα στα τυφλά.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αγαπητέ ασθενή, εάν νομίζετε πως ιατρική εξέταση και διάγνωση γίνονται δια μηνυμάτων, λυπούμαι, αλλά σφάλλετε κι εκθέτετε τον εαυτό σας σε κίνδυνο.
    Απευθυνθείτε στον ιατρό σας (παθολόγο; γαστρεντερολόγο;) να σας ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΚΛΙΝΙΚΑ, να συζητήσει μαζί σας και να σας ρωτήσει πράγματα που είναι σημαντικά στην ΛΗΨΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ για την περαιτέρω αντιμετώπιση.
    Η ιατρική δεν είναι ρούχο που αγοράζει κάποιος μέσω διαδικτύου... Κι αν κάποιος "καλοθελητής" σας δώσει λάθος εκτίμηση μέσω μηνυμάτων, ποιός θα κινδυνεύσει; Εκείνος ή εσείς;;;
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα