• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/01/2024

καλησπερα .. ειμαι 35 και οι εξαιτασεις δείχνουν... ωοθηκική ανεπαρκεια τελευταια περίοδος 10 σεπτεμβρη 2023 πιστευετε πως μπορει να ειναι αναστρεψιμη ηκατασταση ? Σε περιπτωση που ερθει απο μονη της η περιοδος μπορει με θεραπεια να στρωσει ο κυκλος? για να πεις οτι εχεις εμμηνόπαυση δεν πρεπει να εχει περασι 1 χρονος για να βαλεις την ταμπελα ? και ποτε θα λεγατε για επανεξεταση των ορμονολογικων ? Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αν έχετε δύο τιμές Fsh με τιμή πάνω από 30 και διαφορά μεταξύ τους 40 ημερών τοτε έχετε Πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Δεν είναι αναστρέψιμη κατάσταση, όμως θα πρέπει να πάρετε ορμονική υποκατασταση γιατί πρόκειται για μια κατάσταση που επιβαρύνει τον οργανισμό με διάφορους τρόπους.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια (ΠΩΑ) πολύ σπάνια είναι αναστρέψιμη κατάσταση. Μπορεί να ξαναδείτε περίοδο αλλά δεν υπάρχει θεραπεία για να 'στρώσει' ο κύκλος. Εφόσον μια γυναίκα διαγνωστεί με ΠΩΑ η θεραπεία συνίσταται στην χορήγηση των ορμονών που δεν παράγει πλέον η ωοθήκη. Η ορμονική υποκατάσταση θεωρείτε απαραίτητη γιατί αυτές οι ορμόνες εκτός από τον έλεγχο του κύκλου μιας γυναίκας παίζουν σημαντικό ρόλο και στην γενικότερη υγεία του καρδιαγγειακού συστήματος και των οστών. Είναι πολύ σημαντικό να ενημερωθείτε σωστά κ πλήρως εαν, όντως, ανήκετε σε αυτή την ομάδα γυναικών. Ελπίζω να βοήθησα έστω κ στο ελάχιστο. Καλή συ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου