• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/07/2023

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κήλη στον αυχένα στο α4/5 θα μπορούσε να σχετίζεται με δυσκολία στην κατάποση ή αν το θέμα είναι ψυχολογικό. Έχω κάνει λαρυγγοσκόπηση σε ωριλα και δεν βρέθηκε κάτι παθολογικό.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    θα σας πρότεινα να επισκευθείτε φυσικοθεραπευτή που ειδικεύεται στην κροταφογναθική άρθρωση.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνια

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με κήλη του αυχένα. Αν τούτοις, πριν το θεωρήσετε ότι είναι ψυχολογικό, καλό είναι να κάνετε ένα πλήρη εργαστηριακό έλεγχο της περιοχής.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα δύσκολα η κήλη να επηρεάζει το κατάποσης !
    Καλεστε μας να σας βοηθήσουμε στο πρόβλημα σας

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Προβλήματα αυχένα μπορεί να επηρεάσουν την κατάποση. Πάντα πρέπει να ελέγχονται και οι άλλες αιτίες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας ναι μπορεί να προκαλέσει ζαλάδα αναλόγως το επίπεδο που βρίσκεται , χρειάζεται διάφορο διάγνωση μπορεί να είναι κεφαλαλγία τύπου τάσης

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Η καλησπέρα σας!
    Η κήλη σ'αυτό το επίπεδο μάλλον όχι ,θα μπορούσε να κάνει ως συνέπεια αστάθειας του αυχένα μετά από πρόσφατο ή παλαιότερο τραυματισμό, πέσιμο ή τροχαίο κλπ στον αυχένα!
    Θέλει λήψη λεπτομερούς ιστορικού και εξέταση του αυχένα και αν χρειάζεται και μαγνητική ή/και άξονική στον αυχένα!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Ναι, μπορεί να σχετίζεται.
    Δοκιμάστε να διορθώσετε την στάση σώματος, βάζοντας το πιγούνι μέσα. Κρατήστε αυτή την θέση και δοκιμάστε να φάτε κάτι ( γλυκό κατα προτίμηση για να έχει και ενδιαφέρον, εκτός μόνο εαν έχετε ζάχαρο ).
    Είδατε διαφορά ;;; Εαν υπήρχε διαφορά, τότε στοχευμένες ασκήσεις για τον αυχένα και την στάση σώματος θα σας βοηθούσαν σημαντικά.

    Μιχαηλίδης Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Τούμπα

  • Αποκλείεται να παίζει ρόλο στην κατάποση ,καθώς οι δισκοκήλες προβάλουν προς τα πίσω κ όχι προς τον οισοφάγο
    Επίσης αυτά τα νεύρα του αυχένα που ενδεχόμενα πιεζει η διακοκηλη, δεν είναι υπεύθυνα για την κατάποση.
    Άρα όχι, δεν οφείλεται εκεί.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Οχι εκτος αν η κηλη συνοδευεται και απο μεγάλα πρόσθια οστεόφυτα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Συναντάται σαν σύμπτωμα αυχεναλγίας η δυσκολία στην κατάποση αν και δεν είναι τόσο σύνηθες.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι