• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/03/2023

Καλημέρα σας. Προσπαθώ να μείνω εγκυος για δεύτερη φορά εδώ και 5 μήνες αλλά δεν έχω σταθεί τυχερή ενώ στο πρώτο παιδί έμεινα εγκυος με τη δεύτερη προσπάθεια. Η ηλικία μου είναι 35 και πήγα στον γυναικολόγο λίγο πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες για να κάνω υπέρηχο και τεστ παπ και μου βρήκε ελαφρυα κολπίτιδα ωστόσο δεν έκρινε απαραίτητο να κάνω κάποια θεραπεία. Πιστεύετε ότι αυτό ίσως φταίει που δεν μένω εγκυος; Τι με συμβουλεύετε να κάνω ;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν νομίζωωπως η ελαφρά κολπίτιδα είναι εμπόδιο για κύηση, ωστόσο κάντε μια πλήρη καλλιέργεια κολπικού υγρού.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καληςπέρα σας, δεν φταίει αυτό αλλά αν υπάρχει κολπίτιδα καλό είναι πάρετε την κατάλληλη θεραπεία. Αν συνεχίζετε τις προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα θα χρειαστεί να κάνετε έναν έλεγχο υπογονιμότητας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θεραπεία κολπιτιδας και πρόκληση ωορρηξιας

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Δεν θεωρώ πως το αίτιο είναι η κολπίτιδα. Αν σας ανησυχεί μπορείτε να κάνετε μια καλλιέργεια κολπικου υγρού και να πάρετε την απαραίτητη αγωγή αν βγει θετική.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • η κολπιτιδα εινσι ευκολο να θεραπευτει

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Καλησπέρα σας. Εγώ θα έλεγα να προσπαθήσετε για 2-3 μήνες ακόμα χωρίς να σας γίνει εμμονή η επαφή και αν δεν τα καταφέρετε να ξεκινήσετε έναν βασικό έλεγχο σε εσάς και τον σύζυγό σας. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας. Προσπαθήστε απλά να χαλαρώσετε καθότι το άγχος μπορεί σε έναν βαθμό να επηρεάσει την γονιμότητα ενός ζευγαριού. Καλή επιτυχία κ είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα τα καταφέρετε.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Για να το απαντήσω αυτό θα ζητήσω να κάνετε και άλλες εξετάσεις, δεν αρκεί το υπερηχογράφημα και το τεστ παπ. Αν σας αγχώνει ο χρόνος που περνάει, συμβουλευτείτε ειδικό γονιμότητας.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Η κολπιτιδα δεν παιζει κανενα ρολο χρειαζεται παρακολουθηση ωορηξιας με Υπερηχους

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΕΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑ

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Να κάνετε μια καλλιέργεια και να θεραπευσετε τυχόν κολπίτιδα που θα αναδειχθεί. Μην σας ανησυχείτε πάντως, συνεχίστε τις προσπάθειες για εγκυμοσυνη και οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας. Δεν είναι συχνό μια κολπιτιδα να εμποδιζει τη συλληψη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα