• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλησπέρα σας , το 2020 είχα κάνει πανοραμικη και είχα δει εγώ ένα στρογγυλό σαν κεράσι στην πάνω δεξιά γναθο και το ειχε δει και η οδοντίατρος δεν μου ειπε τίποτα δεν του έδωσα και εγω σημασία, φέτος Μέτα από τέσσερα χρόνια ξανα έβγαλα γιατι χρειάστηκε να κάνουμε κάποια σφράγισματα κλπ κλπ, επαθα κάποια στιγμή ιγχοριτιδα και χρειάστηκε να παρω δύο αντιβίωσεις για να μου περάσει κοιτάζοντας λοιπόν την πανοραμικη είδα ότι έχει μεγαλώσει αυτο το στρογγυλό το έδειξα στον οδοντίατρο και μου είπε να κανω μια αξονική δοντιών την εκανα και γράφει ότι το δεξί ιγχμοριο έχει παχυβλεννογονιτιδα και τις απαραίτητες εικόνες τα έστειλα στον οδοντίατρο και στον ωρλ μου και μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα μια κυστη που δεν υπάρχει λόγος να την πειράξουμε! Βέβαια εγώ μετά την δεύτερη αντιβίωση εχω βουητο στο δεξί μου αυτι και ξεκίνησε πονος στο δοντι που από πάνω εχω την κυστη που του έχουμε κάνει σφράγισμα με τον οδοντίατρο, μιλήσαμε για απονεύρωση διότι έχω πάλι τα ίδια συπτωματα. Μήπως υπάρχει περίπτωση να έχω οδοντικη ιγχοριτιδα?? Έχω αγχωθεί πολυ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ακολουθηστε την συμβουλη του γιατρου σας ,μην αγχωνεστε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται κατιδιαν εξεταση καθως φαινεται πολυπλοκο περιστατικο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν γναθοχειρουργο.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • H παχυβλεννογονιτιδα οντως δεν ειναι κατι που θα πρεπε να ανησυχειτε.ετσι απλα ειναι εκει απο κατασκευης ο βλεννογονος εχοντας περισσοτερο παχος,οπως λεει κ ορος.απο την αλλη η ιγμοριτιδα οντως αντιμετωπιζεται με αντιβιωση σχεδον για δεκα μερες κ πριν πειραξει ο οδοντιατρος καποιο δοντι καλα θα ηταν να βεβαιωθει αν αυτο ειναι η αιτια η το ιγμορειο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οδοντογενης αιτιολογίας ιγμοριτιδα έχετε.
    Να κάνετε απονεύρωση κατ αρχήν στο υπευθυνο δόντι

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια