• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/12/2023

Γεια σας Ήθελα να ρωτησω στον ώμο είχα ασβεστοποιο τενοντίτιδα Μου πήρε αιμα ο γιατρός και το έβαλε στον ώμο για να θεραπευτεί Αυτό που ήθελα να ρωτήσω χρειάζεται να κάνω φυσικοθεραπείες η όχι;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Η μέθοδος αυτή ονομάζεται prp. Είναι όπως φαίνεται ερευνητικά βοηθητική, αλλά όχι από μόνη της. Η αιτία που προκάλεσε την ασβεστοποιό τενοντίτιδα, δεν άλλαξε με το prp. Για να μην έχετε πρόβλημα εκ νέου σε 2 , 3 μήνες με τον ώμο σας, καλό θα ήταν να δουλέψετε με εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή για να αντιμετωπίσετε την αιτία του προβλήματός σας και όχι το σύμπτωμα.

    Τσουρούφλη Ειρήνη

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Αν η ένεση PRP δε σας βοηθήσει τότε θα μπορούσατε να δοκιμάσετε και φυσικοθεραπείες. Ωστόσο, ακόμα και αν σας βοηθήσει, πρέπει και πάλι να κάνετε κινησιοθεραπεία και ασκησιολόγιο.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Τι σου είπε ο γιατρός? Πώς είσαι μετά την ένεση? Η γνώμη μου είναι όχι φυσικοθεραπείες. Καλές γιορτές. Χρόνια Πολλά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα κατά κανόνα ναι,αλλά εξαρτάται το πρόβλημα κιόλας.Γενικά στην διεθνή πρακτική συνδυάζεται απαραίτητα με φυσικοθεραπεία!
    Καλή συνέχεια και σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεται οπωσδήποτε να κάνετε η μέθοδος που χρησιμοποίησε ο γιατρός δεν είναι επαρκώς επιστημονικά ενημερωμένη δεν έχει τα ανάλογα αποτελέσματα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, εάν έχετε ακόμα συμπτώματα θα χρειαστεί να ακολουθήσουμε ένα πρόγραμμα αποκατάστασης για τον ώμο σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Αν συνεχίσουν οι πόνοι μπορεί να χρειαστείτε και φυσιοθεραπείες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι χρειάζεται. Η τενοντίτιδες στο ώμο χρειάζονται απαραίτητα φυσικοθεραεία με πρόγραμμα δομημένης άσκησης για να θεραπευτούν και να μην υπάρχουν υποτροπές στο μέλλον. Χωρις άκσηση δεν υπάρχει περίπτωση να θεραπευτούν. Μυικές αδυναμίες και ανισορροπίες είναι άλλωστε και ο λόγος που εμφανίζονται οι τενοντίτιδες.

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Η φυσικοθεραπεία βοηθάει αρκετά

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Εννοείται οτι χρειάζεται φυσικοθεραπεία

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα