• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/02/2024

Έχω ένα απόστημα στον 2ο προγόμφιο, ο οποίος έιναι απονευρωμένος με άξονα εδώ και χρόνια. Το απόστημα λογικά υπάρχει αρκετούς μήνες, αλλά δεν πονάει. Υπάρχει μόνο ένα πρήξιμο στο ούλο. Η οδοντίατρος μετά από ακτινογραφία μου είπε πώς έχει αλλοιωθεί το οστό από το απόστημα και με παρέπεμψε σε γναθοχειρούργο. Αυτός με την σειρά του επιβεβαίωσε την μόλυνση και προγραμματίσαμε την επέμβαση. Μου είπε επίσης πως μπορεί να έχει προχωρήσει η μόλυνση και στα ιγμόρια. Εν πάσει περιπτώσει, υπάρχει περίπτωση αυτό να προχωρήσει πολύ στο μεσοδιάστημα και να καταλήξει σε σηψαιμία κτλ (είδα αντίστοιχες περιπτώσεις, ακόμα και στην Ελλάδα, που κατέληξαν σε θάνατο...). Θα έπρεπε μήπως να πάρω αντιβίωση ή κάποιο άλλο φάρμακο;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ακολουθείτε τις οδηγίες των ιατρών σας. Για περαιτέρω πληροφορίες ρωτήστε τους εκ νέου ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ο γναθοχερουργος λογικα θα σας κανει ακρορριζεκτομη για να αφαιρεσει το αποστημα μαζι με τη ριζα.κανονικα ο ιδιος ειναι υπευθυνος να σας λυσει καθε απορια αφου εχει γνωση της καταστασης σας.αντιβιωση ειναι λογικο να παιρνατε.σηψαιμια δεν συμβαινει ετσι ευκολα σε μια τετοια περιπτωση ωστε να ανησυχειτε.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.Ρωτειστε τον γιατρό σας αν πρέπει να σας καλύψει με αντιβίωση. Σίγουρα θα χρειαστεί όταν θα κάνετε την επέμβαση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Όντως, κάποιες περιπτώσεις, κατέληξαν μοιραίες, αυτό όμως, δεν συμβαίνει τόσο εύκολα, ούτε συχνά. Είμαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • νομιζω οτι πρεπει να ακολουθησετε την θεραπεια που σας προτειναν

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Σωστες μου ακουγονται οι παροτρυνσεις των γιατρων,ακολουθηστε τις οδηγιες τους.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Όχι, είναι σπανιότατο να συμβεί κάτι τέτοιο. Πρέπει να προχωρήσετε όμως άμεσα στην θεραπεία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Να προγραμματιστεί η εξαγωγή άμεσα και υπό τις οδηγίες του επεμβαινοντος να πάρετε αντιβίωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Θα πρότεινα ακρορριζεκτομη και επανάληψης της παλιάς απονεύρωσης. Αφ'ενος απαλλασσεστε από τη μόλυνση, αφ' ετέρου σώζετε το δοντι. Η αντιβίωση είναι συμπληρωματική της θεραπείας που θα επιλέξετε. Χωρίς εικόνα δεν μπορώ να είμαι απόλυτα βέβαιος για όσα σας συμβουλεύω. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα