• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/03/2024

Επαθα περιστεφανιτιδα 2η φορα μεσα σε 1 χρονο την πρηγουμενη ειχε περασει απο μονο του. Πρεπει αναγκαστικα να παω στον οδοντιατρο για να με βοηθησει η μπορει να λυθει μονο του παλι;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ελεγα να πατε σε οδοντιατρο,να δειτε αν με την αφαιρεση της καλυπτρας (του ουλου πανω απο τον φρονιμητη) λυθει το προβλημα σας,αλλιως θα πρεπει να αφαιρεθει ο φρονιμιτης

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αποο μονο του οχι,πιθανη η εξαγωγη,χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Η θεραπεία της περιστεφανίτιδας είναι η εξαγωγή του φρονιμήτη που την προκαλεί. Αν δεν γίνει εξαγωγή, δεν θα σταματήσει να εμφανίζεται η πάθηση αυτή.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Πρεπει ιδανικα να αφαιρεθει το δοντακι που σχετιζεται με την φλεγμονη αν ειναι φρονιμητης

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον οδοντίατρο και καλό θα ήταν αφαιρεθεί το υπαίτιο δόντι ( συνήθως φρονιμητης της κάτω γνάθου )

    Χαραλαμπίδης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Μελίσσια

  • η μονη πραγματικη λυση ειναι να αφαιρεθει ο υπευθυνος φρονιμιτης αλλιως θα πρεπει να παιρνετε καθε φορα που σας πιανει αντιβιωση αναλογα με το ποσο σοβαρα ειναι τα συμπτωματα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καταρχας καλυτερα η διαγνωση να γινει απο καποιο γιατρο.αν συμβαινει κατι τετοιο πρεπει να το διευθετησει ο αναλογος γιατρος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον οδοντίατρο...Ισχύει ως θα πρέπει να αφαιρέσετε τον φρονιμίτη για να απαλλαγείτε από τις φλεγμονές.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορεί και μόνο του αλλά αν δεν λυθεί επισκεφτείτε γιατρό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Να προγραμματισετε εξαγωγή του δοντιου πριν υποτροπιασει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Συνηθως ,οταν γινονται περιστεφανιτιδες δυο φορες τον χρονο,ειναι ενδειξη για εξαγωγη φρονιμιτη.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου