• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/03/2024

Εξαγωγή Είμαι στο δεύτερο 24ωρο μετα την εξαγωγή που έκανα σε πίσω δόντι της κάτω γνάθου (όχι φρονιμίτη). Ένα το πρώτο 24ωρο δεν πονούσα σχεδόν καθόλου, το δεύτερο πονάω περισσότερο. Σε συνάρτηση του ότι είμαι καπνιστής περιόρισα αλλά δεν έκοψα τελείως το κάπνισμα υπάρχει πιθανότητα να πονάω γιατί έπαθα την επιπλοκή του ξηρού φατνίου; Και αν ναι πότε θα το καταλάβω για να δράσουμε γρήγορα;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Το ξηρο φατνιο χαρακτηριζεται απο πολυ εντονο πονο , κακοσμια, εξαντληση κ.α. επισκευτειται τον γιατρο σας καθως ο πονος ειναι ανυποφορος...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν εχετε ξηρο φατνιο,θα εχετε συνεχη αυξανομενο πονο.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το ξηρό φατνιο εμφανίζεται μετά από 10 - 12 μέρες
    Το πρώτο 10ημερο είναι κρίσιμο για την επούλωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αν συνεχίζει ο πόνος μετά την Τετάρτη ημέρα πρέπει μα σας δει ο γιατρός που κάνατε την εξαγωγή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Ο πόνος του ξηρού φατνίου είναι πάρα πολύ έντονος, έχει μια πολύ ασχήμη μυρωδιά η περιοχή και δεν βελτιώνεται με την χρήση παυσίπονου. Τα συμπτώματα πόνου από εξαγωγή (χωρίς την επιπλοκή του ξηρού φατνίου) μπορούν να διαρκέσουν από ήπια έως και έντονα ακόμα και 10 μέρες μετά την εξαγωγή (σε συνάρτηση με τον βαθμό επουλωτικής ικανότητας του οργανισμού σας και την δυσκολία της εξαγωγής). Προς το παρόν δεν ανησυχείτε. Αν τα συμπτώματα γίνουν ανυπόφορα και τα παυσίπονα δεν βοηθούν καθόλου, τότε να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Συνηθως ο πονος απο το ξηρο φατνιο ειναι εντονος,μπορει να επεκτεινεται κ σε αλλες περιοχες κ προκαλειται κακοσμια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί να είναι ξηρό φατνιο. Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, θα πονάτε μέχρι να περάσει σε 10 ημέρες έως 2 εβδομάδες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα