• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

Είμαι έγκυος στην 34η εβδομάδα. Πριν ένα χρόνο περίπου είχα ξεκινήσει μια απονεύρωση σε ένα δόντι που μάλλον από ότι κατάλαβα δεν τελείωσε ποτε γιατί συνέχιζα να πονάω , μέχρι που για αρκετό καιρό είχε σταματήσει ο πόνος . Και τώρα με έχει πιάσει μια ενόχληση . Η γυναικολόγος μου μου απαγορεύει να κάνω ακτινογραφία και οι ειδικοί ενδοδοντολογοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι χωρις ακτινογραφία. Τι μπορώ να κάνω ; Η αντιβίωση θα ήταν μια λύση έως γεννήσω για να φύγει ο πόνος και να το φτιάξω μετά την γεννά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

12 ειδικοί απάντησαν

  • Να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γυναικολόγου και του οδοντίατρου που σας παρακολουθεί.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Μια αντιβιωση και λιγο φαρμακο στο δοντι που σας ενοχλει ειναι μια καλη ενδιαμεση λυση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν τα συμπτώματα συνεχίζουν ή αυξάνουν σε ένταση μπορεί να αξιοποιηθεί μια παλαιότερη ακτινογραφία της περιοχής, και να πραγματοποιήσετε το πρώτο στάδιο της θεραπείας, σαν ανακουφιστική θεραπεία και να την ολοκληρώσετε αργότερα. Ωστόσο αν δεν είναι έντονο το πρόβλημα καλό είναι η όλη διαδικασία να αναβληθεί μετά τη γέννα, διότι η επανάληψη της απονεύρωσης είναι απαιτητική θεραπεία με ενδεχόμενες μικρές επιπλοκές.

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας. Αν ο γυναικολόγος σας επιτρέπει αντιβίωση δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Σε τέτοιες περιπτώσεις η αντιβίωση ή και κάποιο ΜΣΦΑ είναι πάντα μία λύση, εφόσον αυτό το επιτρέπει ο γυναικολόγος, για να τεθεί η κατάσταση κ οι ενοχλήσεις προσωρινά υπό έλεγχο ώστε να προχωρήσετε στην θεραπεία κ αποκατάσταση του μετά το τοκετό. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Eαν ειναι κατι πολυ επειγον μπορει να γινει ακτινογραφια εφοσον φορεθει ειδικη ποδια μολυβδου αρκει να ενημερωσετε τον υπευθυνο που θα την κανει.γενικα οι οδοντιατρικες πραξεις αποφευγονται στο πρωτο τριμηνο της κυησεως.εσεις ειστε ηδη στον ογδοο προς ενατο μηνα.απο την αλλη επειδη γεννατε τωρα κοντα σε συντομο χρονικο διαστημα,αν ο πονος ειναι διαχειρισιμος με η χωρις αντιβιωση καλυτερα περιμενετε μεχρι να γεννησετε κ μετα φτιαξτε το δοντι.αν δεν αντεχετε τον πονο,οπως προειπα βγαλτε μια ακτινογραφια με την ειδικη ποδια κ συνεχιστε με τη θεραπεια σε εναν εμπειρο γιατρο.υπαρχει ενας τροπος να αποφυγετες τελειως την ακτινογραφια αν ο γιατρος δ... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Είναι μια λύση η αντιβίωση, αλλά δεν μπορεί να σας εγγυηθεί κάποιος για πόσο καιρό θα ηρεμήσετε. Ίσως για 1 μηνα. Ισως για 5. Αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση αυτή τη στιγμή.
    Με το καλό το μωράκι σας

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Σαφως και δεμ μπορειτε να κανετε ακτινογραφια οποτε θα περιοριστειτε σε μια παυσιπονη αγωγη με παρακολουθηση απο τον γυναικολογο σας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Κατανοω απολυτα τη γυναικολογο, οπως επισης κατανοω και τους ενδοδοντολογους. Ομως την περιπτωση σας συμβουλεω να δει ενδοδοντολογος που θα κανει μια προσπαθεια με το μικροσκοπιο χωρις ακτινογραφια, εστω να σας απαλλαξει απο τον πονο. Ξερετε η ακτινογραφια ειναι ενα συμπληρωματικο μα απαραιτητο εργαλειο στο επαγγελμα μας. Παρολα αυτα ειναι καλο να ψαξετε να βρειτε εναν ενδοδοντολογο που θα κανει ο,τι περναει απο το χερι του, αρκει να ειναι πολλα χρονια στο επαγγελμα.
    Ευχομαι να πανε ολα καλα με το παιδακι και να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Κανένας επαγγελματίας, που σέβεται τους ασθενείς του και τον εαυτό του, δεν μπορεί από εδώ , να απαντήσει υπεύθυνα σε μια έγκυο και να αναλάβει την ευθύνη. Πρέπει να σας δώσει οδηγίες η γυναικολόγος σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, η λήψη ακτινογραφιών στον οδοντίατρο περιορίζεται μόνο στις περιπτώσεις εκείνες που κρίνεται απόλυτα αναγκαίο. Πρέπει παρόλα αυτά να τονιστεί ότι σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικάνικης Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας (ADA) και του Αμερικάνικου Συμβουλίου Μαιευτήρων και Γυναικολόγων (ΑCOG), η λήψη ενδοστοματικών ακτινογραφιών με τη χρήση ψηφιακού εξοπλισμού για μειωμένη ακτινοβολία και προστατευτικών μέσων όπως η ποδιά ακτινοπροστασίας θεωρείται ασφαλής τόσο για τη μητέρα όσο και το έμβρυο. Με άλλα λόγια σε καμία περίπτωση δεν απαγορεύεται αλλά σταθμίζουμε τα ωφέλη για να αποφασίσουμε αν χρειάζεται. Επισκεφθείτε λο... Διάβασε περισσότερα

    Τσιλίκη Μαρία - Ελένη

    Οδοντίατρος

    Ιωάννινα

  • ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗ ΤΥΧΗ.ΠΟΛΛΑ ΙΑΤΡΕΙΑ Η ΚΕΝΤΡΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΜΟΛΥΒΕΝΙΕΣ ΠΟΔΙΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ. ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΑΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη