• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/12/2023

3 μήνες τώρα έχω γυρίσει το αριστερό πόδι 8 φορές . Κάθε φορά γίνεται το ίδιο βάζω την επιστραγαλιδα και όλα καλά την μια φορά που δεν θα την βάλω θα μου γυρίσει και κάθε φορά δεν πονάει στην αρχή αλλά όταν κρυώσει και δεν μπορώ να το κουνήσω και πονάει στην επαφή αλλά για κάνα δυο μέρες . Ένας γιατρός που πήγα που έκανα και ακτινογραφία μου είπε ότι δεν είναι κάτι και να φοράω την επιστραγαλιδα απλά . Το θέμα είναι ότι μετά το τελευταίο πονάω και κάτω από την φτέρνα και στην εσωτερική μεριά του αστραγάλου. Τι σημαίνει αυτό αλλά και τι θεραπεία μπορεί να χρειαστεί

5 ειδικοί απάντησαν

  • Από τίποτε μέχρι χειρουργείο. Πρέπει να κάνετε περαιτέρω έλεγχο. Ευχαρίστως θα σας αντιμετόπιζα στο ιατρείο για τα περαιτέρω. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Πιθανόν να έχετε κάποια αστάθεια του αστραγάλου, οπότε θα χρειαστεί να σας δει γιατρός, να προγραμματίσετε μάλλον μαγνητική τομογραφία κ να σας εξηγήσει κ άλλους τρόπους (πιθανόν επεμβατικους) διόρθωσης της αστάθειας, ανάλογα με την ηλικία, τις δραστηριότητες, το βάρος κτλ

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Τα επαναλαμβανόμενα διαστρέμματα είναι μια ένδειξη μιας χρόνιας αστάθειας της ποδοκνημικής, πιθανώς επί εδάφους μιας περισσότερο σημαντικής κάκωσης των μαλακών μορίων της περιοχής (σύνδεσμοι, θύλακος). Ανάλογα με την περίπτωση είναι απαραίτητη μια πιο προσεκτική εκτίμηση, πιθανώς μια μαγνητική για να αποφασιστεί η αντιμετώπιση (πολλές φορές απαιτούνται αρκετές φυσιοθεραπείες ενδυνάμωσης, ή αν όλα αποτύχουν ή η κάκωση είναι πάρα πολύ σοβαρή ακόμα και χειρουργείο)

    Ρενιέρης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα,
    Πιθανόν έχετε κάποια μικροαστάθεια της ποδοκνημικής άρθρωσης είτε διαταραχές της ιδιοδεκτικοτητας λόγω των τραυματισμών.
    Κάνουμε κάποιες παρεμβατικες θεραπείες που βοηθούν αρκετά στην ιδιοδεκτικοτητα αλλά και στην ενδυνάμωση των συνδέσμων.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Οι επαναλαμβανόμενες (8 φορές) συνδεσμικές κακώσεις της Ποδοκνημικής άρθρωσης προκαλούν σχετική αστάθεια που επιτρέπει στατιστικά να ξανασυμβεί η κάκωση. Καλό θα ήταν να γίνει μια μαγνητική τομογραφία αλλά πρώτα από όλα να τοποθετηθεί νάρθηκας και να αποφορτιστεί το πόδι

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη