• Γαστροσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

Το ελικοβακτηριδιο μπορεί να ξανά παρουσιαστεί? Με αγωγή πάλι θεραπευεται? Μπορεί να δημιουργήσει παλινδρομηση

3 ειδικοί απάντησαν

  • Εκικοβακτηρίδιο και παλινδρόμηση είναι άσχετα μεταξύ τους.
    Το ελικοβακτηρίδιο μπορεί να το ξανακολλήσει κανείς υπό προυποθέσεις αλλά αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο. Συνήθως αυτό που λέτε οφείλεται σε αποτυχία εκρίζωσης και όχι ότι το ξανακόλλησε κάποιος.
    Τέλος ναι θεραπεύεται με κατάλληλη αγωγή.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Η μόλυνση με το ελικοβακτηρίδιο γίνεται στη νεαρή ηλικία. Εάν εκριζωθεί, είναι πολύ πολύ μικρότερη η πιθανότητα να ξανα-μολυνθεί κάποιος ως ενήλικος. Συνήθως, εάν κάποιος έχει λάβει αγωγή εκρίζωσης και σε επόμενο έλεγχο εμφανίζεται ξανά να πάσχει, απλά δεν είχε πετύχει εκρίζωση την πρώτη φορά και είχε παρακάμψει την επιβεβαίωση εκρίζωσης με τεστ αναπνοής.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Ναι, μπορείτε να το "ξανακολλήσετε".
    Εξαρτάται από το στέλεχος, η αγωγή μπορεί να είναι επιτυχής με την πρώτη προσπάθεια ή όχι.
    Παλινδρόμηση δημιουργείται από άλλες αιτίες κυρίως, π.χ. επειδή δεν κλείνει επαρκώς η "πόρτα" μεταξύ οισοφάγου και στομάχου σας.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα